Predstavnici Svjetske banke u Vladi Županije Posavske u Orašju

Predstavnici Svjetske banke koje je predvodio Javier Zuleta danas (01.12.) posjetili su Vladu Županije Posavske u Orašju. Goste je primio ministar poljoprivrede i vodoprivrede Mato Brkić sa suradnicima, te direktor Ureda za razvoj i europske integracije Franc Kljajić. Sastanku su bili nazočni i predstavnici Udruga poljoprivrednika iz Županije Posavske.
    Tijekom sastanka ministar Brkić upoznao je goste sa mogućnostima koje pruža poljoprivredno područje Županije Posavske, podrobnije ih je upoznao sa poljoprivrednim potencijalima, dok su predstavnici Svjetske banke govorili o aktualnom projektu koji je financijski težak, po prvim procjenama g-dina Zulete, oko tri milijuna KM.

U izjavi za javnost nakon sastanka projekt je pojasnio g-din Zuleta:
    – Predstavljam Svjetsku banku i to Jedinicu za vode Svjetske banke. U Bosni i Hercegovini vodim projekt za razvoj navodnjavanja koji financira Svjetska banka. Cilj implementacije tog projekta je da se promovira modernizacija navodnjavanja, navodnjavanje poljoprivrede. Osim toga, cilj nam je da stvorimo kapacitete na lokalnoj razini organizacijama poljoprivrednika kao bismo stvorili instrumente i sredstava za upravljanje i rad, odnosno eksploataciju tih sustava za navodnjavanje. Danas smo na sastanku sa ministrom poljoprivrede Županije Posavske u Orašju razgovarali općenito o problematici poljoprivrede, o vizijama i ciljevima za daljnji razvoj poljoprivrede, te konkretnije o navodnjavanju. Razgovarali smo o preprekama i poteškoćama ali i problemima, kao i o potrebama u tom sektoru. Razgovarali smo također o ovome potencijalnom području i projektu za navodnjavanje u općini Odžak. Sastali smo se i sa poljoprivrednicima te sa grupom inženjera, sa projektatantskom firmom koja već radi na rješenju za projekt navodnjavanja u općini Odžak, za područje od 1000 hektara uz obalu rijeke Save. Saznali smo da se radi o jednom jako dobrom području gdje se proizvode zrno soje i suncokreta. Tu se već dešava izvanredna poljoprivreda, međutim saznali smo da se krajem proljeća i počecima ljeta suočavaju se sa nedostatkom vode, s toga je potrebno na tom području izvršiti sanaciju mreže za odvodnju vode, ali isto tako izgraditi sustav zanavodnjavanje,izjavio je Javier Zuleta.

Na pitanje o financijskom iznosu projekta g-din Zuleta je kazao kako financijski iznos ovakvih sustava ovisi od samog intenziteta navodnjavanja. -Nije isto navodnjavati kukuruz, pšenicu, suncokret u usporedbi sa voćnjacima, povrćem i drugim proizvodnjama. Moja procjena je da će se raditi o nekih 7.000 američkih dolara po jednom hektaru, međutim, danas smo imali sastanak sa konzultantima za izradu tog projekta, jer je već gotovo idejno rješenje, idejni projekt. Održana je javna rasprava gdje se razgovaralo sa zainteresiranim poljoprivrednicima da bi se utvrdio njihovo interes, i za koje su zainteresirani opcije koje su im prezentirane. Sad ulazimo već u fazu izrade glavnog projekta, koji će dati konačan iznos i financijsku vrijednost projekta. Moja procjena je da će se raditi o nekih 3,5 miliona KM.

Ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Mato Brkić zahvalio je predstavnicima Svjetske banke na interesu za ulaganja u poljoprivredu na području Županije Posavske, ocijenio je iznimno korisnim sastanak na kojem je u kraćoj prezentaciji pojasnio prednosti i nedostatke posavskog poljoprivrednog područja, te izrazio spremnost na daljnjoj suradnji kako bi se oblast navodnjavanja unaprijedila, a samim tim i poljoprivreda, naglasio je ministar Brkić.