Programi i projekti koji su dobili potporu Vlade RH na području Posavine

Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske, kao središnje tijelo Republike Hrvatske za odnose s Hrvatima izvan Republike Hrvatske, putem jasnog i učinkovitog institucionalnog okvira, brine za sustavno održavanje i razvijanje odnosa s Hrvatima izvan Republike Hrvatske: kako s hrvatskim iseljeništvom, pripadnicima hrvatske manjine u 12 europskih država, tako i s Hrvatima u Bosni i Hercegovini.

Donošenjem Odluke o raspodjeli sredstava za financiranje kulturnih, obrazovnih, znanstvenih, zdravstvenih i ostalih programa i projekata od interesa za hrvatski narod u Bosni i Hercegovini, Vlada Republike Hrvatske pružila je i ovaj put važnu pomoć i potporu udrugama i ustanovama Hrvata u Bosni i Hercegovini te kroz njih osnažila i ohrabrila hrvatski narod u njegovom nastojanju za ostanak i razvoj te očuvanje nacionalnog identiteta, stoji uz ostalo u obrazloženju jučerašnje donesene Odluke Vlade RH na 173. sjednici Vlade RH.

Prema toj odluci sredstva su raspodijeljena uz ostale i za devet programa i projekata za sljedeće institucije, udruge i ustanove na području Županije Posavske i šireg područja Posavine:

• Udruga Filmski Festival Dani hrvatskog filma u Orašju – 80.000,00 kn
• Obnova franjevačkog samostana Tolisa- treća faza – 300.000,00 kn
• Projekt Muzejskog prostora i galerije uz crkvu sv. marka Evanđeliste na Plehanu- 500.000,00 kn
• Savez za povratak izbjeglih i raseljenih Bosanske Posavine – 90.000,00 kn
• Izgradnja igrališta za mali nogomet, košarku, odbojku i dječjeg igrališta u G. Hasiću Udruženje poljoprivrednika i korpara Šamac – 57.000,00 kn
• Iuvenus Fructus Hrvatsko kulturno sportsko društvo Kornica – 250.000,00 kn
• Obnova OŠ Vladimira Nazora Odžak – Sanacija područnih škola Potočani i Donji Svilaj – 400.000,00 kn
• Uređenje i opremanje dnevnog centra „Angelus“ Udruga roditelja djece s posebnim potrebama „Angelus” – 75.000,00 kn
• Izgradnja vodovodne mreže u naselju Domaljevac Općina Domaljevac-Šamac – 600.000,00 kn
• Obnova objekta „Dr. Gojinić“ za potrebe Udruga proisteklih iz Domovinskog rata Općina Odžak – 350.000,00 kn
• Nabavka hladnjača i uređenje prostorije za proizvodnju soka – Poljoprivredna zadruga „Posavina plod“ p.o. – 200.000,00 kn
• Adaptacija i opremanje prostorija za rani rast i razvoj u udruzi „Put u život“ Udruga osoba s posebnim potrebama „Put u život“ Orašje – 80.000,00 kn
• Ograđivanje nogometnog stadiona u Donjoj Tramošnici – 60.000,00 kn.