U utorak 13. svibnja, pod predsjedavanjem ministrice prosvjete, znanosti, kulture i sporta Ane Andrić, održana je u zgradi Vlade ŽP sjednica Tima za prevenciju i borbu protiv nasilja i drugih ugroza u obrazovanju.
Članovima Tima predstavljen je prijedlog Pravilnika o prepoznavanju, prevenciji i zaštiti od diskriminacije u osnovnim i srednjim školama Županije Posavske koji, između ostalog, sadrži definirane obveze i odgovornosti, kao i načine postupanja ravnatelja, stručnih suradnika, nastavnog osoblja i roditelja u slučajevima diskriminacije.
Predstavljen je i obrazložen izrađeni prijedlog Akcijskog plana prevencije i sprječavanja nasilja u odgojno-obrazovnim ustanovama Županije Posavske za razdoblje 2025.-2026. godina. Prijedlog Akcijskog plana utemeljen je na Okvirom planu prevencije i sprječavanja nasilja u odgojno- obrazovnim ustanovama u Federaciji Bosne i Hercegovine kojeg je zaključkom prihvatila Vlada Federacije Bosne i Hercegovine 1. kolovoza 2024. godine i ima za cilj unaprijediti sigurnost učenika, učitelja/nastavnika i ostalih djelatnika u odgojno-obrazovnim ustanovama. Glavne značajke Akcijskog plana su usmjeravane napora na izgradnju i održavanje sigurnog i zdravog školskog okruženja za sve (primarna prevencija), prikupljanje informacije od škola radi identifikacije i intervencije kod učenika koji pokazuju rane znakove mogućeg nasilničkog ponašanja ili koji su na neki način već u riziku kako bi se pružila ciljana potpora i identificirali resursi koji mogu pomoći učeniku prije nego problemi eskaliraju (sekundarna prevencija) te pružanje potpore učenicima koji su već doživjeli neki oblik nasilja ili su sami bili njegovi uzročnici kroz programe rehabilitacije i reintegracije, a što uključuje programe za razvoj vještina i kontinuiranu emocionalnu potporu (tercijarna prevencija).
-Samo zajedničkim djelovanjem svih relevantnih institucija moguće je ostvariti aktivnosti planirane Akcijskim planom Tima za prevenciju i borbu protiv nasilja i drugih ugroza u obrazovanju. U kompleksnim situacijama nasilja podjednako je važno djelovanje i Centra za socijalni rad i Policije i Centra za mentalno zdravlje, a posebno je bitna reakcija i stručna potpora onih prvih koji su uz djecu, a to su roditelji i prosvjetni djelatnici. Iz tih razloga ćemo i dalje usmjeravati napore na osiguravanje stručnih edukacija za prosvjetne djelatnike, učenike i njihove roditelje, izjavila je ministrica Andrić.
Održana IX. sjednica Tima za prevenciju i borbu protiv nasilja i drugih ugroza u obrazovanju
