146. sjednica Vlade Županije Posavske

Uz predsjedanje Đure Topića, predsjednika Vlade Županije Posavske danas (26.01.) održana je 146. sjednica Vlade ŽP.
    PROGRAM UTROŠKA SREDSTAVA GRANTA ZA ZDRAVSTVENE POTREBE
    Na sjednici je usvojena Odluka o usvajanju Programa utroška sredstava utvrđenih Proračunom Županije Posavske za 2023. godinu na poziciji Grant za zdravstvene potrebe. Sredstva za realizaciju Programa utroška sredstava utvrđenih Proračunom Županije Posavske za 2023. godinu na poziciji Grant za zdravstvene potrebe predviđena su u iznosu od 65.000,00 KM. Vlada je usvojila predmetnu odluku kako bi sredstva iz Programa bila operativna tj. kako bi se mogla koristiti u namjene predviđene Programom.
    Ministarstvo zdravstva i socijalne politike planira utrošiti sredstva u slijedeće programe: Program iznimnih novčanih pomoći (33.000,00 KM) i Program stipendiranja studenata Medicinskog fakulteta (32.000,00 KM).
    ZA PROGRAM ZAŠTITE OBITELJI S DJECOM 2.373.000,00 KM
    Vlada Županije Posavske usvojila je Odluku o usvajanju Programa utroška sredstava utvrđenih Proračunom Županije Posavske za 2023. godinu na poziciji Grant za socijalne potrebe. Sredstva za realizaciju Programa utroška sredstava utvrđenih Proračunom Županije Posavske za 2023.godinu na poziciji Grant za socijalne potrebe predviđena su u iznosu od 3.903.000,00 KM.
    Ministarstvo zdravstva i socijalne politike planira utrošiti sredstva u slijedeće programe: Program socijalne zaštite (1.200.000,00 KM), Program zaštite civilnih žrtava rata (330,000,00 KM) i za Program zaštite obitelji s djecom u Županiji Posavskoj za ovu proračunsku godinu predviđeno je u iznosu od 2.373.000,00 KM.
    PROGRAM UTROŠKA SREDSTAVA GRANTA ZA UDRUGE RODITELJA DJECE SA POSEBNIM POTREBAMA
    Županijska je Vlada usvojila Odluku o usvajanju Programa utroška sredstava utvrđenih Proračunom Županije Posavske za 2023. godinu na poziciji Grant za udruge roditelja djece s posebnim potrebama. Sredstva za realizaciju ovog programa predviđena su u iznosu od 120.000,00 KM, te će se dodijeliti putem javnog poziva.
    POVEĆANA OSNOVICA ZA OSVARIVANJE PRAVA NA SOCIJALNU ZAŠTITU
    Usvojena je Odluka o izmjeni Odluke o utvrđivanju osnovice za ostvarivanje prava po osnovi socijalne zaštite. Ovom Odlukom usvojeno je predloženo povećanje osnovice za ostvarivanje prava po osnovi socijalne zaštite na 60,00 KM mjesečno.
    ISPLATA STIPENDIJA
    Vlada Županije Posavske usvojila je Odluku o odobravanju isplate sredstava iz Proračuna Županije Posavske za 2023. godinu za stipendiranje redovitih studenata u akademskoj 2022./2023. godini od siječnja do kolovoza 2023. godine.
    Proračunom Županije Posavske, za stipendiranje redovitih studenata u akademskoj 2022./2023. godini od siječnja do kolovoza u 2023. godini, predviđena su sredstva u iznosu od 135.200,00 KM.
    IZVJEŠĆE O RADU POLICIJSKOG ODBORA
    Vlada Županije Posavske usvojila je Zaključak o prihvaćanju Izvješća o radu Policijskog odbora za vremenski period od 01.01. do 31.12.2022. godine. Odbor je nezavisno tijelo Vlade Županije Posavske koje je nadležno za donošenje odluka i preispitivanje žalbi koje Zakon predviđa kao i bilo koje druge odluke ili radnje poduzete od strane policijskog organa a koje se odnose na status policijskih službenika u skladu sa Zakonom i podzakonskim aktima.
    Odbor je zaprimio ukupno 7 žalbi – predmeta i sve ih riješio (3 žalbe su utemeljene, a četiri neutemeljene).
    Vlada ŽP je usvojila odluke, zaključke i rješenja iz djelokruga davanja suglasnosti i drugih oblasti svojega rada.