31. obljetnica 102. HVO brigade Odžak i 104. HVO brigade Domaljevac-Šamac

Svake godine od ožujka do svibnja brigade HVO-a koje su branile posavsko područje tijekom Domovinskoga rata obilježavaju prigodnim sadržajima povijesne datume utemeljenja brigada od 101. bosansko-brodske, 102. odžačke, 103. derventske, 104. domaljevačko-šamačke, 105. modričke, 106. oraške, 107. gradačačke i 108. HVO brigade Ravne Brčko.

Dvije brigade HVO-a obilježile su danas (17.04.) 31. godinu od osnutka. To su 102. HVO brigada Odžak i 104. HVO brigada Domaljevac-Šamac. Tim su povodom, dostojno tih povijesnih datuma, održani prigodni sadržaji prije svega u znaku sjećanja na poginule branitelje. Povodom obilježavanja obljetnice vijence su u znak sjećanja na poginule, nestale i umrle branitelje položila izaslanstva Koordinacije braniteljskih udruga Općine Odžak i Županije Posavske, HVIDRA-e Republike Hrvatske, Općinskog vijeća, Općine Odžak, Vlade i Skupštine Županije Posavske, Policijske uprave Odžak, Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, te predstavnici političkih stranaka. Molitvu za sve poginule branitelje predmolio je odžački župnik i dekan Doborskog dekanata preč. Ilija Orkić. Nakon polaganja vijenaca u župnoj crkvi Glavosjeka sv. Ivana Krstitelja u Odžaku služena je sveta misa zadušnica za poginule branitelje.

Koordinacija udruga proisteklih iz Domovinskoga rata općine Domaljevac-Šamac organizirala je trodnevne sadržaja obljetnice 104. HVO brigade. Današnji sadržaji započeli su svetom misom za poginule i umrle branitelje u Domovinskom ratu u crkvi Sv. Ane u Domaljevcu. Nakon mimohoda počasnog postroja zapovjednika i branitelja 104. HVO brigade položeni su vijenci ispred Spomen obilježja. Vijence su položili predsjednik Vlade i Skupštine Županije Posavske Đuro Topić i Blaž Župarić kao i ministar branitelja Ilija Mišković. Među visokim uzvanivcima bili su uz ostale izaslanik dopredsjednika Vlade RH i ministra hrvatskih branitelja Branko Cindrić, generalni konzul RH u BiH Ivan Bandić, vojni izaslnik RH u BiH brigadir Davor Kirilj, predstavnik Generalskog zbora RH umirovljeni general Ilija Rašić. Opijelo za poginule branitelje uz vojne počasti izmolio je fra Marinko Živković, vojni vikar.

U Domaljevcu je održana Svečana akademija „104. HVO jučer, danas, sutra“ na kojoj su prigodne riječi uz obljetnicu uputili: načelnik općine Stjepan Piljić, predsjednik Vlade ŽP Đuro Topić , državni tajnik u Središnjem državnom uredu za Hrvate izvan RH Vlade RH Zvonko Milas, ratni načelnik Stožera i zamjenika zapovjednika Slavko Matić te ispred Organizacijskoga odbora obilježavanja obljetnice Joso Leovac, ratni zapovjednik postrojbe. -104 HVO brigada brojala je oko 2000 pripadnika, od kojih je 158 branitelja položilo živote za obranu svojih domova, a njih oko 700 je ranjeno, kazao je zapovjednik Leovac.

Dodjeljene su i zahvalnice zaslužnim predstavnicima 14 institucija (uz ostale i Vladi ŽP) i pojedincima. U okviru organiziranog programa pročitani su radovi učenika Osnovne škole u Domaljevcu na temu Domovinskoga rata, a prigodne pjesme domoljubnog sadržaja otpjevale su sestre Marija i Jelena Ilišević.