Više

  Obveze i preporuke za pješake i bicikliste prilikom sudjelovanja u prometu

  Najčitanije

  S obzirom na dolazak ljepšeg vremena evidentan je povećan broj pješaka i biciklista na prometnicama, stoga u cilju smanjenja stradavanja i povećanja stupnja sigurnosti podsjećamo pješake:
  -uvijek koristite nogostupe odnosno pješačko-biciklističke staze, a kad se krećete pješačko-biciklističkom stazom uvijek se krećite dijelom koji je označen i predviđen za kretanja pješaka,
  -ako nema nogostupa krećite se uz lijevi rub kolnika, kako bi mogli vidjeti vozila koje vam dolaze u susret i po potrebi se mogli maknuti s kolnika,
  -cestu uvijek prelazite na obilježenim pješačkim prijelazima,
  -prije prelaska ceste uvjerite se da je možete sigurno prijeći – pogledajte lijevo-desno-lijevo,
  -cestu prijeđite tek kada se vozači automobila zaustave ispred „zebre“ i propuste vas,
  -ako nema „zebre“, cestu prelazite na mjestu koje je osvijetljeno,
  -nemojte se nepotrebno zadržavati na cesti,
  -postupajte sukladno značenju upaljenog svjetla na semaforu (crveno – stani, zeleno – kreni),
  -nemojte istrčavati na cestu između parkiranih vozila,
  -postupajte po znakovima policijskih službenika,
  -preporuka je da noću i u vrijeme smanjene vidljivosti budite označeni reflektirajućom materijom (dijelovi odjeće koji reflektiraju svjetlost, reflektirajuće marame, prsluci i dr.) ili izvorom svjetlosti,
  -roditelji, upozorite djecu da je igranje na kolniku zabranjeno i opasno.

  Vozače bicikala podsjećamo da:
  -su se dužni kretati biciklističkom stazom ili biciklističkom trakom, a ako one ne postoje, potrebno je kretati se što bliže desnom rubu kolnika, ukoliko se dva ili više vozača bicikala kreću u skupini, dužni su se kretati jedan iza drugog,
  -posebnu brigu voditi o tehničkoj ispravnosti bicikla – na biciklu trebaju biti ispravne kočnice i svjetla (prednje bijelo, stražnje crveno) jer ista bitno pridonose sigurnosti vožnje na biciklu,
  -tijekom noći (od prvog sumraka pa do potpunog svanuća), a i danju u slučaju smanjene vidljivosti, na biciklu mora biti upaljeno jedno svjetlo bijele boje na prednjoj strani i jedno crveno svjetlo na stražnjoj strani, a za bicikliste se preporuča da budu označeni reflektirajućom materijom (dijelovi odjeće koji reflektiraju svjetlost, reflektirajuće marame, prsluci i dr.),
  -biciklom je zabranjeno upravljati na način kojim se umanjuje stabilnost bicikla i ometaju drugi sudionici u prometu (ne smije se skidati istovremeno obje ruke s upravljača, pridržavati se za drugo vozilo, prevoziti ili vući, gurati u upravljanju ili ugrožavati druge sudionike u prometu),
  -o promjeni smjera kretanja potrebno je pravovremeno obavijestiti ostale sudionike u prometu – davanjem znaka rukom.

  Vozače motornih vozila podsjećamo da su se dužni pješačkom prijelazu približavati sa sigurnosnom brzinom tako da ne ugrožavaju pješake, odnosno da mogu svoje vozilo zaustaviti radi propuštanja pješaka koji su već stupili na pješački prijelaz, a u slučaju djece, starih, iznemoglih osoba, slijepih ili drugih osoba s invaliditetom vozači su iste dužan propustiti i kad tek stupaju na pješački prijelaz. Ukoliko se obilježeni pješački prijelaz nalazi na ulazu na bočnu cestu, vozač koji skreće na tu cestu dužan je kretati se smanjenom brzinom i propustiti pješake koji su već stupili ili stupaju na pješački prijelaz, a po potrebi i zaustaviti svoje vozilo radi propuštanja pješaka.
  Ukoliko kod skretanja vozač presijeca biciklističku stazu ili traku koja se pruža uzduž kolnika kojim se kreće, dužan je propustiti bicikle koji se kreću po biciklističkoj stazi ili traci u istom ili suprotnom smjeru.
  Prilikom obilaženja pješaka i pretjecanja biciklista uvijek ostavite dovoljan razmak sa svoje desne strane, a po potrebi zaustavite svoje vozilo ukoliko rečene radnje ne možete obaviti bez opasnosti za druge sudionike u prometu. Apeliramo na sve vozače da u prometu posebnu pozornost posvete pješacima i vozačima bicikla, te da budu obazrivi prema istima, priopćio je glasnogovornik MUP-a Zdenko Ćubel.

  spot_img
  spot_img

  Posljednje obavijesti