Više

  Posjeta predstavnika Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH Županiji Posavskoj

  Najčitanije

  Zvonko Milas, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske u pratnji Žane Ćorić savjetnice s posebnim položajem za pitanja Hrvata u BiH danas (14.05.) upriličili su jednodnevnu radnu posjetu Županiji Posavskoj. Doček visokih gostiju upriličen je u samostanu Tolisa gdje ih je dočekao gvardijan toliškog samostana fra Mario Jurić, predsjednik Vlade ŽP Đuro Topić i načelnik općine Orašje Stanko Vincetić, kao i županijski ministri Ana Andrić i Damir Živković. Tijekom kraćeg sastanka gvardijan je upoznao goste iz Hrvatske sa povijesnim značajem samostana u Tolisi pod čijim se krovom nalazi i muzej „Vrata Bosne“, koje su potom obišli. U nastavku obilaska visoko izaslanstvo je posjetilo i Udrugu „Put u život“ Orašje koja brine o djeci sa posebnim potrebama. Predsjednik Udruge Iljo Vuković upoznao je sa radom „PUŽ-a“ i njihovim nastojanjima da život djece što više socijaliziraju i budu od pomoći u svim njihovim potrebama. Uručena je zahvalnica državnom tajniku Milasu za dosadašnju potporu udruzi.

  Središnji radni sastanak državni tajnik Milas i savjetnica Ćorić održali su u Vladi Županije Posavske u Orašju gdje je predsjednik Vlade ŽP Đuro Topić sa suradnicima okupio mjerodavne ministre iz resora financija (Nada Ćulap), prosvjete, znanosti, kulture i športa (Ana Andrić) i zdravstva (Damir Živković). Sastanku je bio nazočan
  predsjednik Skupštine ŽP Blaž Župarić, konzul RH u BiH u Tuzli Ivan Bandić, član državnog savjeta za Hrvate izvan RH dr. Perica Jelečević direktor Županijske bolnice, kao i tri načelnika općina ŽP (Stanko Vincetić, Jakov Ivanković i Stjepan Piljić). Nakon sastanka predstavnicima medija obratili su se državni tajnik Milas i predsjednik Topić.

  –Sve ono što smo napravili u zadnje 2,5 do 3 godine u suradnji sa ovom Županijom je respektabilno i pokazuje da Županija Posavska ima perspektivu i načina na koji možemo poboljšati sve ono što ide u cilju funkcionalnosti, kvalitete i unapređenja života. Najbolje je od svega je što svi projekti koje smo do sada podržali, doživljavaju svoj epilog u završetku, počevši od franjevačkog samostana Tolisa, škola, školskih sportskih dvorana i svega što čini svakodnevni život ljudi na ovim prostorima. To je u biti ono što u današnjim uvjetima možemo nazvati minimalnim civilizacijskim uvjetima da pružimo ljudima što je potrebno kako bi ostali na prostoru Posavine. Sve što smo doznali o projektima koji su aplicirani za naš natječaj pokazuje zainteresiranost ljudi za unapređenje svega što je potrebno da ostanu ovdje. Drago mi je da će sve to imati funkciju da zadrži mlade ljude, otvore se radna mjesta i unaprijedi život za one najpotrebitije, djecu s posebnim potrebama. Tu svakako mislim i na one koji će sutra biti u funkciji toga da svojim vještinama, obrazovanjem i svim onim što steknu u sustavu obrazovanja u BiH, oplemenjuju svoj život i život svih koji žive na prostorima gdje su rođeni. Drago mi je da su Vlada RH i premijer Plenković sve to prepoznali i također moram istaknuti da je u zadnje tri godine za 300 posto podignut proračun koji ide Županiji Posavskoj. Nije to samo zasluga Vlade RH, nego prije svega zasluga kvalitetnih i perspektivnih projekata koji imaju svoju budućnost. U ime Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske mogu kazati da sam sretan zbog toga. Učinit ćemo sve da taj proračun bude još veći te da projekte koje ćemo skupa ostvarivati dovedemo do kraja kako bi bili doista u funkciji svih ljudi koji žive na ovom prostoru, naglasio je državni tajnik Zvonko Milas.

  Predsjednik Vlade ŽP Đuro Topić zahvalio je Državnom uredu za Hrvate izvan RH za dosadašnju potporu projektima od životnog značaja za tri posavske općine iz oblasti zdravstva, školstva, kulture, vjerskih i športskih objekata, te potpore značajnim infrastrukturnim projekatima. -Uvjereni smo da će odlična suradnja biti nastavljena sa Uredom i Vladom Republike Hrvatske, kako bi još više poboljšali kvalitet življenja na području Županije Posavske, kazao je uz ostalo u izjavi za medije predsjednik Vlade ŽP Topić. Posjeta je završena obilaskom općine Odžak (Potočani) gdje se izvodi projekt izgradnje vodoopskrbnog sustava naselja Potočani-Jošava (II faza) kojeg je značajno pomogla Vlada RH.

  spot_img
  spot_img

  Posljednje obavijesti