Priopćenje Kriznog stožera Ministarstva zdravstva i socijalne politike ŽP za 24.04.2020. godine

Najčitanije

Krizni stožer Ministarstva zdravstva i socijalne politike Županije Posavske

Priopćenje od 24.04.2020. godine u 11.00 sati

-Krizni stožer Ministarstva zdravstva i socijalne politike Županije Posavske informira javnost da je do danas (24.04.) testirano ukupno 53 osobe, od kojih je kod 3 osobe potvrđena infekcija koronavirusa (COVID-19).

-Prvozaražena osoba koronavirusom iz Domaljevca primila je adekvatnu terapiju tijekom perioda izolacije u izolatoriju Županijske bolnice Orašje i dobro se osjeća. Nakon dva negativna testa na koronavirus pacijentica je upućena na dodatnu 14-dnevnu kućnu samoizolaciju.

-Druga osoba zaražena koronavirusom je iz Odžaka. Radi se o pacijentici koja je u Klinici za srce u Tuzli imala kirurški zahvat.

-Treća zaražena osoba je također iz Odžaka, suprug pacijentice kod koje je već potvrđen koronavirus. Svi kontakti navedene osobe se nalaze u kućnoj samoizolaciji.

-Prema informaciji Kriznog stožera Ministarstva zdravstva i socijalne politike Županije Posavske mjera samoizolacije rješenjima županijskog sanitarnog inspektora određena je za 586 osoba.

-Za 557 osoba je istekla samoizolacija, tako da je na snazi mjera samoizolacije za 29 osoba.

-10.04.2020. godine je izdana nova naredba Federalnog stožera civilne zaštite po kojoj svaka osoba koja ulazi u Federaciju BiH mora biti smještena u karantenu na 28 dana. Rješenje o smještaju osobe u karantenu izdaje Federalni ministar zdravstva. U Županiji Posavskoj trenutno ima 11 osoba koje su smještene u karantenu.

-Pripadnici MUP-a su na terenu i kažnjavaju osobe koje krše samoizolaciju. Djelatnici MUP-a ŽP također provjeravaju osobe u samoizolaciji. Za osobe koje ne poštuju mjeru samoizolacije bit će sačinjena službena zabilješka koja se dostavlja nadležnoj Županijskoj inspekcijskoj službi radi poduzimanja zakonom predviđenih mjera. Ukoliko se utvrdi da se navedene osobe i dalje ne pridržavaju mjera samoizolacije ministar zdravstva i socijalne politike ŽP i predsjednik Kriznog stožera će odrediti dodatne mjere, a to je da će navedene osobe biti smještene u izolatorij.

-Županijska inspekcijska služba je do danas (24.04.) izdala osam prekršajnih naloga za kršenje mjere samoizolacije i dva zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka.

-MUP Županije Posavske je do danas (24.04.) izdao 46 prekršajnih naloga za nepoštivanje mjere policijskog sata.

-I dalje su na snazi sve naredbe i preporuke Kriznog stožera Ministarstva zdravstva i socijalne politike ŽP i Županijskog stožera civilne zaštite.

Zavod za javno zdravstvo ŽP: +387 31 714 608 / +387 31 711 906
DZ Odžak: +387 31 761 048
DZ Domaljevac-Šamac: +387 31 791 054 / +387 63 164 767 / +387 63 034 060
DZ Orašje: +387 31 744 030

MINISTAR I PREDSJEDNIK
KRIZNOG STOŽERA
Damir Živković, dipl.oec

spot_img
spot_img

Posljednje obavijesti