Više

  U Vladi ŽP održan sastanak s predstavnicima Sveučilišta u Mostaru

  Najčitanije

  U Vladi Županije Posavske u Orašju predsjednik Vlade ŽP Đuro Topić upriličio je danas (29.03.) sastanak kojemu su nazočili prof.dr.sc. Zoran Tomić, rektor Sveučilišta u Mostaru sa suradnicima. Sastanku je uz predsjednika Vlade nazočio predsjednik Skupštine Županije Posavske Blaž Župarić, ministar u Vladi Mato Brkić, dr.sc. Marko Nedić, tajnik u resornom ministarstvu i Dijana Pejić, ravnateljica ŠC Fra Martina Nedića Orašje, u kojem je smješten dislocirani Centar studiranja Sveučilišta Mostar.

  -Danas smo imali u Vladi posjetu izaslanstva Sveučilišta Mostar, drage prijatelje na čelu sa rektorom Tomićem sa kojima smo održali sastanak na temu analize trenutne suradnje u smjeru jačanja Sveučilišta i njegovog pozicioniranja u regiji, te naše pomoći kao suosnivača. Sa druge strane naš je zajednički interes jačanje Centra studiranja u Orašju koji ove godine ima 366 studenata sa ciljem da taj broj uvećavamo i kroz jačanje sadašnjih studijskih programa i uvođenja novih, a prvenstveno mislim na ekonomiju i smjerove vezane za IT sektor kako bismo Županiju Posavsku i Orašje učinili mjestom gdje će sve više mladih ljudi završiti kvalitetnu edukaciju. Otvorili smo također teme u segmentu poljoprivrede jer nam je interes da Sveučilište bude potpora u jačanju stručne pomoći poljoprivrednim proizvođačima, uz ostalo i kroz brendiranje proizvoda te isticanje našeg prostora kao područja zdrave hrane. Najavili smo i teme u kojima ćemo surađivati, a to su značajne obljetnice kao što je obilježavanje 30 godina Ratne bolnice Tolisa koja je prerasla u Županijsku bolnicu Orašje, gdje će kroz održavanje okruglih stolova biti uključeni i fakulteti Sveučilišta u Mostaru. Također je veliki jubilej iduće godine, 200 godina prve osnovne škole u BiH u Tolisi. Sa Franjevačkim samostanom u Tolisi i OŠ Fra Ilije Starčevića Tolisa napravit ćemo program koji ćemo skupa sa Sveučilištem uspješno provesti i time poslati poruke o važnosti obrazovanja, uloge ovoga prostora i Hrvata u BiH, kazao je predsjednik Vlade ŽP Đuro Topić.

  Zoran Tomić, rektor Sveučilišta u Mostaru u izjavi za novinare naglasio je da je kroz strategiju Sveučilište Mostar pozicioniralo Dislocirani centar studiranja u Posavini kao strateško područje djelovanja. -Želim se zahvaliti premijeru gospodinu Đuri Topiću koji je inicirao ovaj i brojne sastanke u želji da nađemo najbolje modalitete suradnje dvije važne institucije, Županije Posavske i Sveučilišta kao jednog od važnog identitetskog, ali i razvojnog središta unutar Hrvata BiH. Kroz razgovor smo utvrdili da trebamo jačati dislocirani centar, trebamo razvijati nove studije, afirmirati kroz akademiju Sveučilišta u Mostaru programe cjeloživotnog obrazovanja, nastaviti s procesom digitalizacije. U Orašju djeluju četiri fakulteta: Pravni fakultet, Fakultet prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti, Filozofski fakultet i Fakultet zdravstvenih studija, a ovdje razvijamo i IT perspektivu. Županija Posavska je optimalno mjesto za življenje na ovom dijelu karte Europe, ima prostora da je brendiramo kao jedan biser za lijep i zdrav život, a da bi to učinili mora postojati snažna inicijativa za razvoj poljoprivrede, zdrave hrane. Još više treba poljoprivredu povezati s novim tehnologijama, onda tehnologije povezati u funkciju proizvodnje i plasmana zdrave hrane. Posavina ima te kapacitete. Razgovarali smo i o novim studijima, mi ćemo sad razrađivati jedan optimalan studiji koji bi u Posavini zaživio, a to je kombinacija ekonomije i IT, to je nešto je na temelju naših istraživanja želja većine menadžera u različitim tvrtkama u BiH i okruženju. Možda će po meni Posavina jednog dana postati jedno inovacijsko i IT središte. Budemo li to spojili sa zdravom hranom, i ako se pametno naslonimo na razvoj, nema sumnja da više ljudi neće odlaziti iz Posavine, već ovo područje može postati posebno mjesto, ugodnog, lijepog življenja na ovom dijelu karte Europe, izjavio je rektor Tomić.

  spot_img
  spot_img

  Posljednje obavijesti