U organizaciji Ministarstva prometa, veza i zaštite okoliša Županije Posavske održan je sastanak ministra Pere Radića i federalne ministrice okoliša i turizma Nasihe Pozder. Sastanku su nazočili predsjednik Međunarodne akademije za održivi razvoj Tomislav Lukić, savjetnica federalne ministrice okoliša i turizma Lejla Arnautović, načelnik Općine Domaljevac-Šamac Stjepan Piljić, predstavnici Grada Orašja, Općine Odžak, Komunalca Orašje, Komunalca Odžak, Vodokoma Domaljevac, Zeleni planet Odžak, Eco Line Orašje i nositelj izrade plana, Konzorcij (Enova-Cener 21). Tema sastanka je izrada plana upravljanja otpadom za Federaciju Bosne i Hercegovine.
-Federalno ministarstvo okoliša i turizma u suradnji s UNDP-om pristupilo je izradi novog plana upravljanja otpadom za Federaciji BiH. Današnjim sastankom smo otpočeli konzultacije, tako da mogu reći da je Posavina zapravo prvi korak u konzultacijama s lokalnim zajednicama, s kantonalnim vlastima prilikom vrlo važnoga dokumenta građanima Federacije BiH. Mi posljednjih osam godina ne upravljamo otpadom, otpad saniramo uglavnom s divljih deponija i želimo tome stati na kraj. Važno je zaštiti okoliš od neadekvatno zbrinutog otpada, ali i da od njega imamo i koristi. Pohvalit ću napore koje je vaša županija zaista pokazala u prethodnoj godini, zahvaljujući resornom ministru i vašoj Vladi, a vjerujem i načelnicima lokalnih zajednica, te građanima ove županije, mi smo uspjeli zaštiti Baru Staraču i Baru Tišinu, što je jedan od značajnih koraka. Federalno ministarstvo okoliša i turizma je dalo potporu, a također smo partneri i u saniranju divljih deponija koje su se godinama stvarale upravo na ovim danas zaštićenim područjima. To su vrlo značajni turistički potencijali ovog kraja i smatram da je svaki uloženi korak da se zaštiti određeno područje u ovakvim krajevima itekako veliki potencijal za neku narednu dobit. Ne samo u smislu zaštićenog i zdravog okoliša, nego i u onom ekonomskom i socijalnom smislu, izjavila je federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder.
-Danas je u posjeti federalna ministrica okoliša i turizma gospođa Nasiha Pozder koja je inicirala radni sastanak vezan za donošenje Plana upravljanja otpadom u FBiH. Kod nas je na snazi županijski, kojem je također potrebno revidiranje u ovoj godini, tako da su te aktivnosti dobro došle da napravimo jednu cjelokupnu analizu stanja upravljanja otpadom na području naše županije. Uz sve ove aktivnosti koje provodimo vezano za zaštitu okoliša i saniranju divljih deponija koje su u tijeku, svakako je jedna opsežnija priča, sustavan pristup odlaganju otpada koji je bolno pitanje u Županiji Posavskoj, a imamo dosta neusklađena riješena tih pitanja u našim jedinicama lokalne samouprave. Dok jedni odvoze svoj otpad na regionalnu deponiju, drugi imaju nelegalne deponije, tako da je potreban jedan sustavni pristup. Kada je u pitanju upravljanje otpadom ne treba biti veliki regionalni koncept ovdje na području Županije Posavske budući da nemamo velik broj stanovništva i velike količine otpada, trebamo se usmjeriti na reciklažu, dakle pomoći našim reciklažnim dvorištima i njihovu nadogradnju i naravno poduprijeti selektivno prikupljanje otpada, ambalažnog otpada, plastike i stakla kako bi ona količina koja se odvozi na regionalne deponije bila što manja i kako bi se pojeftinili troškovi upravljanja otpadom, rekao je ministar prometa, veza i zaštite okoliša ŽP Pero Radić.