Uredi za pružanje besplatne pravne pomoći u Orašju, Odžaku i Domaljevcu

Zavod za pružanje pravne pomoći Županije Posavske djeluje već dvanaest godina u tri ureda. Za isticanje je što pruža besplatnu pravnu pomoć u pravnim zastupanjima pred pravosudnim institucijama, pri tome ostvarujući značajne proračunske uštede.
    U prošloj su godini pružili 652 besplatne pravne usluge građanima, čime je ostvarena proračunska ušteda od oko 60.000,00 KM.

Radi se o besplatnoj pravnoj pomoći osobama slabog imovnog stanja i građanima bez imovine s prebivalištem na području ŽP (koji nisu u mogućnosti platiti odvjetničke usluge), a novim Zakonom o pravnoj pomoći (NN ŽP 6/20), još su proširene mogućnosti ostvarivanja prava.

Oblici pružanja pravne pomoći:
    -davanje pravnih savjeta i informacija – usmeno, osobno ili putem telefona
    -sastavljanje pismenih podnesaka
    -zastupanje u parničnom, vanparničnom, izvršnom, upravnom postupku i upravnom sporu
    -zastupanje u svojstvu branitelja u svim fazama krivičnog i prekršajnog postupka.
    Uredi za besplatnu pravnu pomoć:
    u Odžaku (zgrada Vlade ŽP, prijem stranaka 8-16 h),
    u Orašju (zgrada Općinskog suda – prijem stranaka 8–16 h),
    u Domaljevcu (zgrada Općine I. kat – prijem stranaka utorkom 9–12 h).