Pod geslom „80 godina – Znam što je bilo!“ održana je središnja svečanost manifestacije „Dani sjećanja 2025.“ u Posavskoj Mahali, posvećena očuvanju uspomene na žrtve Drugog svjetskog rata, poraća i Domovinskog rata s prostora odžačkog i podvučjačkog kraja uz pokroviteljstvo Hrvatskog narodnog sabora BiH i u organizaciji Hrvatskog kulturnog društva Napredak, župe Doborskog dekanata, MZ Posavska Mahala, HNS, Odjela za Drugi svjetski rat i poraće, Vlade Županije Posavske te Općine Odžak.
Nakon intoniranja himni i izvedbe „Lijepe naše“, brojna izaslanstva su upalila svijeće i položila vijence, uz ostale, izaslanstvo HNS predvođeno predsjednikom dr. Draganom Čovićem i izaslanstvo iz Republike Hrvatske predvodio veleposlanik Ivan Sabilić. U ime udruga koje čuvaju uspomene na hrvatske povijesne postrojbe i stradalnike Drugoga svjetskoga rata iz reda hrvatskog naroda vijenac je položilo izaslanstvo Počasnog blajburškog voda, na čijem čelu je gospodin Vice Vukojević, u ime hrvatskih udruga proisteklih iz Domovinskog rata vijenac je položilo izaslanstvo koje je predvodio ministar branitelja ŽP Ilija Mišković i izaslanstvo Ministarstva obrane i Oružanih snaga BiH. Uz svaki memorijalni stup Spomen-parka, kao znak zahvalnosti i trajnog sjećanja, položene su ruže i upaljene svijeće.
Svečani komemorativni program započeo je mimohodom u tišini i molitvi, u znak pijeteta prema 3.411 hrvatskih žrtava, čija su imena upisana na stupove Spomen-parka.
Sveto misno slavlje na Nujića groblju predvodio je vrhbosanski nadbiskup mons. dr. Tomo Vukšić, uz koncelebraciju dekana Doborskog dekanata vlč. Ilije Orkića i mjesnog župnika vlč. Mate Majića. Time je, u molitvenom ozračju, odana počast svim stradalima koji su svojim životima svjedočili vjernost narodu i domovini.
-Hrvatski narodni sabor ima svoju obvezu obilježavati obljetnice ovakvih zločina, kao i sve druge, na način da to postane trajna kultura sjećanja koju prenosimo budućim generacijama. Ova žrtva nikada ne smije biti zaboravljena niti smije biti uzaludna. Ona nas, kao političke predstavnike, obvezuje da gradimo društvo koje je pravednije, dostojanstveno i vrijedno svake žrtve koju su podnijeli naši branitelji – bilo u Drugom svjetskom ratu, poraću, Domovinskom ratu ili drugim stradanjima diljem Bosne i Hercegovine, naglasila je zastupnica u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Darijana Filipović.
-Želimo prenijeti na mlade generacije da to sjećanje bude trajno, da se nikad ne zaboravi ono što se dogodilo na ovom području, gdje su ljudi bez suda masovno ubijeni. O tome se dugo šutjelo. Nakon demokratskih promjena, važno je da nastavimo dalje i da održavamo sjećanje na njih, istaknuo je predsjednik Vlade Županije Posavske Đuro Topić.
U sklopu večernjeg programa nazočnima su se obratili predsjednik Organizacijskog odbora Luka Jurić, predsjednik Vlade Posavske županije Đuro Topić, veleposlanik Republike Hrvatske Ivan Sabolić i predsjednik HNS-a BiH dr. Dragan Čović. U izlaganjima je naglašena potreba trajnog čuvanja povijesne istine, kulture sjećanja i političke odgovornosti prema vrijednostima koje su utemeljene na žrtvi hrvatskoga naroda kroz povijest. Uz predstavnike udruga proisteklih iz rata, te brojne članove političkog, crkvenog i društvenog života iz Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske, znak poštovanja i zajedništva prema žrtvama Dana sjećanja iskazali su izaslanik u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH Ilija Ilić, federalni ministar prostornog uređenja Željko Nedić, zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH Mijo Matanović, predsjednik Skupštine ŽP Blaž Župarić, ministrica prosvjete, znanosti, kulture i sporta ŽP Ana Andrić, ministar zdravstva i socijalne politike ŽP Damir Živković, ministar financija ŽP Mijo Stanić, ministar prometa, veza i zaštite okoliša ŽP Pero Radić, predsjednica Udruge obitelji poginulih hrvatskih branitelja HVO HB Jasna Zlomislić, te predsjednik Počasnog bleiburškog voda Vice Vukojević.