16. Kolona sjećanja Orašje-Vukovar

Kolona sjećanja Orašje-Vukovar krenula je jutros (16.11.). ispred Spomen obilježja u Orašju kako bi se odala počast braniteljima Vukovara. Prije polaska sudionici Kolone sjećanja kao i izaslanstvo Vlade i Skupštine Županije Posavske koje su predvodili predsjednici Đuro Topić i Blaž Župarić položili su cvijeće i zapalili svijeće ispred Spomen obilježja u Orašju. Župnik fra Bono Kovačević je pred polazak izmolio opijelo i blagoslovio sudionike Kolone sjećanja. 16. Kolonu sjećanja Orašje-Vukovar koju čini osamdesetak sudionika, a koja će se 18. studenog pridružiti Koloni sjećanja u Vukovaru, organizirala je Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskoga rata Orašje u suradnji s UDiVDR-a Domaljevac-Šamac uz potporu Vlade Županije Posavske. Na putu dugom oko 80 kilometra branitelji nekadašnjih 106. HVO brigade i 104. HVO brigade zapalit će svijeće i pomoliti se uz sva spomen obilježja za poginule branitelje na putu do Vukovara.

-Ono što je nam je zadaća da odamo počast svim poginulim braniteljima grada Vukovara, Republike Hrvatske, isto tako i pripadnicima HVO-a koji su dali živote za ovo što imamo danas, poručio je Ilija Mišković, ministar branitelja ŽP i sudionik kolone. Predsjednik Vlade Županije Posavske Đuro Topić naglasio je da županijska Vlada svake godine daje potporu ovom hodočašću, Koloni sjećanja Orašje-Vukovar, a time izražava i pijetet žrtvama Vukovara i onome što je taj grad heroj napravio za hrvatski narod, samim tim i za BiH, odnosno Posavinu.-Bitno je da generacije koje dolaze pamte ono što se dogodilo i sjećaju Domovinskog rata i žrtava, izjavio je predsjednik Vlade ŽP Đuro Topić.