78. hitna sjednica Vlade Županije Posavske

Uz predsjedanje Đure Topića danas (23.03.) u Orašju je održana hitna sjednica Vlade Županije Posavske vezane za epidemiološku situaciju i uvođenje novih mjera.
    UVOĐENJE NOVIH EPIDEMIOLOŠKIH MJERA
    Vlada ŽP primila je k znanju Informaciju o epidemiološkom stanju u Županiji Kriznoga stožera Ministarstva zdravstva i socijalne politike Županije Posavske koju je prezentirao ministar Damir Živković, koji je ujedno i predsjednik Kriznog stožera.
    -Došlo je do pogoršanja epidemiološke situacije u posljednje vrijeme, većeg priliva pacijenata u zdravstvene ustanove i povećanog broja oboljelih od konoravirusa.
    Ukupan broj osoba kod kojih je potvrđen koronavirus na području Županije Posavske je sa današnjim danom 1.028 osoba. Uspješno se oporavilo i izliječeno 907 osoba, 66 ih je nažalost preminulo a 55 je trenutno aktivnih slučajeva na području Županije Posavske. U samoizolaciji je 86 osoba, pojasnio je ministar Živković, te naglasio kako je zbog takvih podataka Krizni stožer Ministarstva zdravstva i socijalne politike Županije Posavske pripremio nove zapovijedi.

Vlada Županije Posavske usvojila je Zaključak o usvajanju Zapovijedi Kriznog stožera Ministarstva zdravstva i socijalne politike Županije Posavske za sprječavanje zaraze i širenja koronavirusa na području Županije Posavske koje stupaju na snagu od sutra (24.03.).
    Zapovijedi Kriznog stožera Ministarstva zdravstva i socijalne politike Županije Posavske:
    1. Ograničava se kretanje stanovništva na području Županije Posavske u periodu od 21:00 h do 05:00 h
    Od ove zabrane izuzete su slijedeće skupine:
    – svi uposlenici koji su uključeni u provođenje mjera i aktivnosti na rješavanju epidemije izazvane koronavirusom,
    – uposlenici kojima se proces rada odvija u smjenama uz potvrdu poslodavca

2. Zabranjuju se sva javna okupljanja na otvorenom prostoru u grupama većim od 50 osoba te u zatvorenom prostoru u grupama većim od 30 osoba i privatna okupljanja u grupama većim od 10 osoba

3. Zabranjuje se organiziranje svih vrsta proslava povodom krštenja, vjenčanja, rođendana i sličnih događaja te ručka ili večere povodom sahrane

4. Obustavlja se proces odvijanja nastave u svim osnovnim i srednjim školama kao i visokoškolskim ustanovama na području Županije Posavske u periodu od 29.03.2021. do 12.04.2021. godine

5. Ograničava se radno vrijeme ugostiteljskih objekata svih vrsta i sportskih kladionica do 20:30 h uz sljedeće uvjete:
    – minimalni potreban prostor za jednu osobu u ugostiteljskim objektima iznosi 3m2 od ukupne korisne površine objekta
    – na ulazu u objekt i drugdje na vidnome mjestu u objektu mora biti istaknuta obavijest o maksimalnom dopuštenom broju gostiju koji se smiju nalaziti unutar objekta
    – za objekte koji su veće kvadratne površine maksimalan broj osoba koje mogu boraviti unutar objekta je 30 osoba, s tim da se izuzima uposleno osoblje
    – zabranjuje se organiziranje glazbe uživo u svim ugostiteljskim objektima na području Županije Posavske (glazbeni bendovi, pjevači, DJ-evi i slično)

6. Za provođenje ove Zapovijedi zadužuju se Ministarstvo unutarnjih poslova Županije Posavske i Uprava za inspekcijske poslove Županije Posavske

7. Zapovijed stupa na snagu danom donošenja, a primjenjuje se od 24.03.2021. do 14.04.2021. godine

ORGANIZACIJA RADA
    Vlada Županije Posavske usvojila je Zaključka o načinu i organizaciji rada u županijskim tijelima uprave kojim se uređuje način i organizacija rada u županijskim tijelima uprave zbog epidemiološke situacije u Federaciji Bosne i Hercegovine, a s ciljem sprečavanja širenja bolesti izazvane koronavirusom (COVID-19).
    Kroz ukupno 11 točaka Zaključka precizirani su detalji organizacije rada u skladu sa novim mjerama.