Amandmani na Ustav Županije Posavske

Vlada Županije Posavske utvrdila je Prijedlog Amandmana XIII-XXXIII na Ustav Županije Posavske. Promjenama 21 amandmana (od 13 do 33), pristupilo se kako bi se uklonili nedostaci postojećeg dokumenta, te uskladili sa Ustavom Federacije BiH i presudama mjerodavnih sudova.

-Nakon dugo vremena sa najvećom pozornošću krenulo se sa prijedlogom izmjena Ustava Županije Posavske. Prijedlog Amandmana XIII-XXXIII na Ustav Županije Posavske prosljeđuje na razmatranje najvišem županijskom zakonodavnom tijelu – Skupštini Županije Posavske, istaknuo je tijekom jučerašnjeg zasjedanja županijske Vlade predsjednik Vlade Đuro Topić.

-Na prijedlog Ministarstva pravosuđa i uprave Županije Posavske Vlada na redovitoj 87. sjednici utvrdila prijedlog Amandmana od XIII do XXXIII na Ustav Županije Posavske. Ustav Županije Posavske usvojen je 10. travnja 1996. godine i do sada je mijenjan s ukupno dvanaest amandmana iz 1996., 1999., 2000. i 2004. godine. S novopredloženim dvadesetjednim amandmanom, mijenjalo bi se i dopunjavalo odnosno brisalo ukupno četrdeset članaka Ustava Županije Posavske, izvijestili su iz Ministarstva pravosuđa i uprave Vlade ŽP.

-Novopredloženim Amandmanima definira se teritorij Županije Posavske, usklađuju odredbe Ustava Županije Posavske s izbornim zakonom FBiH, uređuje izbor rukovodstva Skupštine Županije Posavske te uvodi referendum kao ustavna kategorija. Predloženim Amandmanima brišu se odredbe koje se odnose na instituciju župana koja više ne egzistira kao ustavna kategorija. Novim izmjenama i dopunama u Ustavu Županije Posavske uveo bi se mehanizam zaštite vitalnog nacionalnog interesa, te definiralo stupanje na snagu zakona i ostalih propisa. Pored usklađivanja odredbi Ustava Županije Posavske sa zakonom o imunitetu FBiH i zakonom o Visokom sudbenom i tužiteljskom vijeću, utvrđuju se i ovlašteni predlagatelji amandmana na Ustav Županije Posavske pa se sada to pravo dodjeljuje pored Vlade Županije Posavske i većine zastupnika, predsjedniku Skupštine i klubovima konstitutivnih naroda. Amandmanom XIII. i XXXIII. ispunjavaju se obveze iz presude Ustavnog suda Federacije Bosne i Hercegovine broj U-48/17 od 16.05.2018. godine., na način da se na jednakim standardima i principima osigurava jednakopravnost sva tri konstitutivna naroda i ostalih građana Županije Posavske. Navedenim izmjenama i dopunama temeljnog pravnog akta, kojim je uspostavljen politički i pravni poredak Županije Posavske osigurava se najviša razina međunarodno priznatih ljudskih prava i temeljnih sloboda, izjavio je ministar pravosuđa i uprave Pero Radić.