Dan žalosti u Federaciji BiH 16. kolovoz 2023. godine

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je na hitnoj sjednici, održanoj telefonskim putem, donijela Odluku kojom se 16. kolovoz 2023. godine proglašava Danom žalosti u Federaciji Bosne i Hercegovine.

U obrazloženju je istaknuto da Vlada Federacije ovu odluku donosi radi izražavanja sućuti i suosjećanja sa obiteljima žrtava stravičnih ubojstava u Gradačcu, koja su se desila 11.8.2023. godine.

Dan žalosti se obilježava obaveznim isticanjem zastave Bosne i Hercegovine na pola koplja, odnosno jarbola, na zgradama Vlade Federacije BiH i institucija Federacije BiH.

Na Dan žalosti ne mogu se održavati programi kulturno-zabavnog karaktera na javnim mjestima u Federaciji BiH.

Medijske kuće na teritoriji Federacije BiH su dužne uskladiti i prilagoditi svoje programske sadržaje Danu žalosti.