Danas središnji sadržaji “Dana sjećanja“, misa i polaganje vijenaca u Posavskoj Mahali

U Posavskoj Mahali (općina Odžak danas 25. svibnja) održani su središnji sadržaji manifestacije „Dani sjećanja“ kojom se od 1996. g. općina Odžak kroz razne prigodne sadržaje prisjeća na tragična događanja u odžačkom i podvučjačkom kraju. Manifestacija se održava uz visoko pokroviteljstvo dr. Dragana Čovića, predsjednika Hrvatskoga narodnog sabora BiH, te supokrovitelje Đuru Topića, predsjednika Vlade Županije Posavske i Nade Ćulap, načelnice općine Odžak. Dvadeset šeste „Dane sjećanja“ organiziraju Odjel za II. svjetski rat i poraće Glavnog vijeća Hrvatskog narodnog sabora BiH, Hrvatsko kulturno društvo Napredak – podružnica Odžak, župe doborskog dekanata i mjesna zajednica Posavska Mahala.

Današnji sadržaji manifestacije u znaku su polaganja vijenaca i svijeća brojnih izaslanstava kao i molitvi za stradalnike Drugog svjetskog rata i poraća Odžaka i podvučjačkog kraja kod Spomen parka u Posavskoj Mahali, izgrađenom spomeničkom kompleksu dostojnog sjećanja na veliku tragediju toga kraja (3.411 poginulih, ubijenih i nestalih). Misno slavlje tradicionalno je održano na Nujića groblju u istom odžačkom mjestu. Misu je predvodio pater Ike Mandurić.

Središnjim sadržajima manifestacije „Dani sjećanja 2022.” nazočio je veliki broj vjernika, gostiju i dužnosnika: dr. Dragan Čović, predsjednik HNS-a BiH, predstavnici institucija svih razina vlasti, politički, vojni i vjerski dužnosnici, gosti iz drugih županija. Današnje su sadržaje pratili predsjednik Vlade Županije Posavske Đuro Topić s ministrima u Vladi Županije Posavske.

Nakon mise izjave za medije dali su dopredsjedatelj Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH i predsjednik HNS-a dr. Dragan Čović, predsjednik Vlade ŽP Đuro Topić i načelnica općine Odžak Nada Ćulap.

-Ovo je posebno mjesto sjećanja na 3 411 stradalih odžačkog i podvučjačkog kraja ljudi, samo na ovom mjestu, traži od nas da redovito budemo ovdje, da podijelimo svoja promišljanja današnjeg života s onom žrtvom koju su oni dali. Bojim se da 77 godina nakon strahovitih zločina koji su načinjeni u ovome kraju, još uvijek ima onih koji razmišljaju na sličan način. Zbog toga mi je drago da je svoje promišljanje dao i pater Ike o vrijednostima života i smrti i da na mlade prenesemo koliko je važno biti ponosan, biti uspravan, bez obzira kakvo promišljanje može netko nametnuti, brojnošću, silom, tome se ne smijemo predati. Ovo je ogromna žrtva koja nam daje za pravo da mi baštinimo svoju domovinu Bosnu i Hercegovinu“, kazao je danas u Odžaku prilikom obilježavanja „Dana sjećanja 2022, kazao je predsjednik HNS-a dr. Dragan Čović.

-Čast nam je sudjelovati u ovoj manifestaciji jer to je sveta obaveza prema ovom prostoru i ljudima koji su dali svoje živote. Drago mi je da se sve veći broj ljudi uključuje u dostojno organiziranje svih sadržaja manifestacije „Dani sjećanja“ te osobito mladih ljudi koji trebaju prenositi memoriju sjećanja, kazao je predsjednik Vlade ŽP Topić.

-Naš zadatak je ne dozvoliti da ovo sjećanje ikada zaborav uništi, a mi ćemo ispred općinske uprave u Odžaku truditi se da svake godine obilježimo ovo na dostojan način jer ti ljudi, te žrtve to zaslužuju. Njihov jedini grijeh je bio što su branili svoj rodni kraj. Ne želimo da se ikada više ponovi da i jedna majka ponovo plače za svojim sinovima. Preko 2000 udovica je ostalo na ovom području. Želimo im odati dužno poštovanje i svake godine podsjetiti se na tu ogromnu žrtvu, kazala je načelnica općine Odžak Nada Ćulap.

Završni sadržaj manifestacije održat će se 29. svibnja, u znaku svete mise u Garevcu za stradalnike kod Burića štale. Sjećanje se njeguje i zbog mladih kako se stradanja nikada ne bi ponovila ili zaboravila, poručuju iz Organizacijskoga odbora te su organizirali primjereno mladim generacija i sportske sadržaje (odbojkaški turnir u Posavskoj mahali) kao i polu maraton Odžak – Posavska Mahala.