Dužnosnici Županije Posavske i Općine Orašje nazočili svečanostima za Dan Vukovarsko srijemske županije

Dan Vukovarsko-srijemske županije – 11. studenog, obilježava se svake godine na blagdan sv. Martina, njezinog zaštitnika. Kako je tradicija da se svečanost obilježi u drugom gradu, ove godine obilježavanje Dana županije održano je danas u Županji. Svečanoj sjednici Županijske skupštine bila je nazočna predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović i potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević, načelnik i zamjenik načelnika Glavnog stožera OS RH general zbora Mirko Šundov i general pukovnik Drago Matanović, te drugi visoki dužnosnici Republike Hrvatske, Vukovarsko-srijemske županije i susjednih država. Svečanoj Skupštini u povodu Dana Vukovarsko srijemske županije bili su nazočni dužnosnici iz Županije Posavske: predsjednik Vlade Županije Posavske Marijan Klaić, predsjednik Skupštine Županije Posavske Joso Marković, načelnik Općine Orašje Stanko Vincetić i predsjednik Općinskoga vijeća Orašje Mario Oršolić.

Obraćajući se nazočnima na svečanoj sjednici predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović izrazila je zahvalnost svim hrvatskim braniteljima, poginulim i nestalim braniteljima i civilima, logorašima srpskih koncentracijskih logora i obiteljima stradalnika. “Vojnu agresiju smo zaustavili, Slavonija je obranjena, Hrvatska je pobijedila”, rekla je predsjednica te istaknula kako je Hrvatska, a posebice Slavonija, danas na žalost posebno ugrožena. “Ugrožena je iseljavanjem i izumiranjem”, rekla je predsjednica Grabar-Kitarović te dodala kako smo “proteklih godina izgubili višestruko više ljudi nego u obrani i oslobađanju Hrvatske te Hrvatska, slikovito rečeno, izlazi iz same sebe”. Dodala je kako je prema podacima Državnog zavoda za statistiku samo prošle godine u inozemstvo najviše ljudi odselilo iz Vukovarsko-srijemske (2.369 osoba) i Osječko-baranjske županije (3.122 osobe). “Demografsko je pitanje pitanje svih pitanja, mi smo u izvanrednom stanju i traže se izvanredne mjere”, istaknula je predsjednica Grabar-Kitarović. Na razini izvršne vlasti demografska revitalizacija mora dobiti najviši mogući prioritet koji će omogućiti jedinstveno i usklađeno djelovanje državnih tijela, znanstvene zajednice i udruga koje se bave demografskom obnovom. “Treba još jednom dobro razmotriti prijedlog državnoga proračuna za sljedeću godinu i sigurno će se naći dodatna sredstva za provedbu mjera demografske revitalizacije koje već duže vrijeme predlažu naši demografi”, rekla je predsjednica istaknuvši kako parcijalne mjere nisu dovoljne, prenosi HRT.