Više

  Formirana nova Vlada Županije Posavske na čelu sa Đurom Topićem

  Najčitanije

  U sjedištu zakonodavne vlasti Županije Posavske u Domaljevcu jučer (30.01.) održan je nastavak Konstituirajuće sjednice i III. Izvanredna sjednica Skupštine Županije Posavske.

  Na početku zasjedanja predsjednik Skupštine Blaž Župarić pozvao je zastupnike da minutom šutnje odaju počast velikanu hrvatskog glumišta Ivi Gregureviću, najvećem promotoru Orašja i Posavine i utemeljitelju Dana hrvatskog filma. Uz zastupnike i ministre iz prethodnog saziva Vlade, sjednici su nazočili predstavnici OESS-a, Ureda EU u BiH, političkih stranaka u ŽP, zatim v.d. načelnika i predsjednik OV općine Domaljevac Šamac, te predstavnici medija. Po točki nastavka konstituirajuće sjednice Skupštine ŽP,  tajnim glasovanjem zastupnici Skupštine su obavili izbor izaslanika za Dom naroda Parlamenta Federacije BiH. Lista Ilije Ilić (HDZ BiH) iz reda hrvatskoga naroda i Lista  Senada Ahmetović (SBB) iz reda bošnjačkog naroda dobile su najviše glasova od ukupno predloženih dviju listi iz hrvatskog i 5 listi iz bošnjačkog naroda.

  Na trećoj izvanrednoj sjednici Skupštine ŽP  usvojena je odluka o osnivanju Kolegija kojeg čine četiri kluba zastupnika. U nastavku zasjedanja  III. Izvanredne sjednice Skupštine ŽP  izabrana je Vlada Županije Posavske u novom sazivu i mandatnom četverogodišnjem razdoblju. Novoimenovani je predsjednik Vlade Županije Posavske Đuro Topić iz Orašja. Nakon što je iznio plan rada i strateške točke razvoja Županije Posavske kao i prioritete rada, Topić je predložio članove Vlade koji će biti na čelu devet ministarstava. U njezin sastav ušli su stari-novi ministri Ana Andrić, ministrica prosvjete, znanosti, kulture i športa (Odžak), Damir Živković, ministar zdravstva, rada i socijalne politike (Orašje), Marijan Kopić, ministar branitelja (Orašje), Mato Brkić, ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva (Domaljevac-Šamac), Nada Ćulap, ministrica financija (Odžak), te novi ministri Dragutin Živković, ministar gospodarstva i prostornog uređenja (Orašje), Željko Nedić, ministar unutarnjih poslova (Orašje), Pero Radić, ministar pravosuđa i uprave (Odžak) i Anes Osmanović, ministar prometa, veza, turizma i zaštite okoliša (Odžak). Nakon imenovanja predsjednik i novi ministri položili su i potpisali svečanu prisegu.

  Predsjednik Vlade Županije Posavske Đuro Topić uputio je riječi zahvale svima koji su ga predložili, dali mu svoj glas i ukazali time svoje povjerenje. -Broj građana koji nam je dao povjerenje na posljednjim izborima i potpora zastupnika koju sam dobio sa novim sastavom Vlade ŽP u Skupštini Županije Posavske kao najvišem zakonodavnom tijelu, obvezuje da se maksimalno založimo kroz rad i ostvarimo ono što smo zacrtali u smjernicama rada Vlade Županije Posavske u naredne četiri godine. To su temelji našeg izbornog programa kojeg ćemo provesti. Ja vjerujem da ćemo našim aktivnostima promijeniti određene trendove i ubrzati procese kako bi ovaj prostor postao perspektivan, prostor gdje ljudi vide svoju budućnost. Cilj je Vlade da svojim programima i projektima koji će se jako brzo naći u realizaciji na terenu, a prvenstveno mislim o Programu rada Vlade koji treba u narednih mjesec dana biti razmatran na Skupštini, ali i ostali programi koje ćemo razmatrati i donijeti, da će se ti pozitivni trendovi već pokazati, i u konačnici osjetiti na terenu već do kraja godine. Među prioritetima rada Vlade svakako je prvenstveno gospodarstvo koje ćemo pokušati, zajedno sa poljoprivredom kao našom osnovnom gospodarskom granom, podići na jednu razinu veće organiziranosti koja će osigurati više radnih mjesta. Ono što je jako bitno, a što sam naglasio na Skupštini, jeste da sadašnja radna mjesta budu bolje plaćena, a djelatnici bolje zaštićeni na svojim radnim mjestima. Pred školstvom je također dosta izazova zato što imamo smanjen broj učenika, no to je razlog da učenicima damo još kvalitetniju nastavu, kako bi učenici bili spremni za život i kako bi ih već u tom proces na neki način usmjerili da žive na području Županije Posavske. Sektor zdravstva je opći problem i jasno je da bez pomoći Republike Hrvatske ovaj sustav ne može biti održiv, a vjerujem da će ta pomoć ostati aktivna kako bi osigurali zdravstvo, pristupačno svima. Moramo se jasno odrediti što kao uslugu možemo pružiti u našim zdravstvenim ustanovama, a ono što ne možemo, da se odredimo prema ustanovama u RH i drugim županijama na prostoru BiH. Veliku pozornost posvetit ćemo i braniteljskoj populaciji te svim ostalim segmentima djelovanja i rada na području Županije Posavske, naglasio je uz ostalo u svojem prvom obraćanju novinarima novi predsjednik Vlade ŽP Đuro Topić.

  Predsjednik Skupštine Županije Posavske Blaž Župarić je izrazio zadovoljstvo imenovanjem Vlade za koju smatra da će biti izuzetno dobra i kvalitetna. –Sastav Vlade je takav da su vrlo stručni ljudi došli na čelne pozicije Vlade i ministartava. Raduje me što imamo i novih osoba u politici, a zapravo su to osobe koje su se istaknule na svojim ranijim radnim mjestima, od gospodarstva preko drugih resora. Što se skupštinskog rada tiče utemeljena su 4 kluba zastupnika tako da sam siguran kako ćemo donositi kvalitetne odluke, pripremati se za sjednice, razgovarati o svim aktualnim problemima. Sudeći po ovome što smo čuli od samoga Predsjednika Vlade u njegovom izlaganju smatram da ćemo imati korektnu suradnju te da je prvi čovjek Vlade iznimno fokusiran na aktivan i profesionalan rad. Ovo je jedno ohrabrenje svima koji žive na prostoru Županije Posavske jer ih predstavljaju stručne osobe koje će učiniti sve da ovaj prostor bude samoodrživ i povoljan za življenje, izjavio je predsjednik Skupštine Županije Posavske Blaž Župarić.

  Skupština Županije Posavske obavljanjem izbora izaslanika u Dom naroda Parlamenta FBiH i odobravanjem imenovanja Vlade Županije Posavske je treća županija u FBiH koja je okončala formiranje vlasti nakon Općih izbora 2018 u BiH i četvrta županija u Federaciji BiH koja je obavila izbor izaslanika u Dom naroda Parlamenta FBiH.

  spot_img
  spot_img

  Posljednje obavijesti