Više

  Informacija o stanju sigurnosti na području ŽP za period siječanj-lipanj 2019. godine

  Najčitanije

  Ocjena o stanju sigurnosti je proizvod pokazatelja iz oblasti kriminaliteta, jrim i oblasti sigurnosti javnog prometa.
  Razdoblje prvog polugodišta 2018 godine karakterizira: Smanjenje broja evidentiranih kaznenih djela u odnosu na prvo polugodište 2018 godine za 58 djela.
  Blago povećanje broja prekršaja po jrim u odnosu na isto razdoblje 2018 godine i to za 9 prekršaja.
  Broj prometnih nezgoda se smanjio i to za 38. Tijekom analiziranog perioda smo imali 4 smrtno stradalih, došlo je do smanjenje broja teško ozlijeđenih za 6 dok se broj lakše ozlijeđenih bitno smanjio i to za 16 osoba.

  KRIMINALITET

  Tijekom analiziranog i kompariranog perioda obrađena su ukupno 73 kaznena djela dok je u istom periodu 2018. godine obrađeno 131 dijelo. Sveukupno je razriješeno 67,12% kaznenih dijela a u istom periodu 2018 godine razriješeno je sveukupno 65,64% kaznenih dijela. Sveukupno je kao izvršitelj KD prijavljeno 56 osoba. Prema navedenim pokazateljima da se izvesti zaključak da je stanje po ovoj oblasti stabilno obzirom na trend pada broja prijavljenih KD kroz komparirana razdoblja. Analizirajući KD po njihovoj strukturi najviše su zastupljeni imovinski delikti, teške krađe i krađe .

  JriM

  Na području ŽP ukupno je evidentirano i obrađeno 65 prekršaja dok je u istom periodu 2018 godine evidentirano 56 prekršaja ili 9 prekršaja manje. Na području općine Orašje evidentirano je 38 prekršaja u prošloj godini 45, na području Odžaka evidentirano je 26 prekršaja a u prošloj godini 10 a na području Općine Domaljevac-Šamac je bilo 1 narušavanje JriM kao i u prvom polugodištu 2018 godine.

  SIGURNOST JAVNOG PROMETA

  Kada je riječ o broju prometnih nezgoda situacija se u odnosu na komparirana razdoblja i posljedice može se cijeniti tek zadovoljavajućom obzirom da je došlo do znatnog povećanja broja nezgoda sa smrtnim posljedicama u odnosu na isti period 2018 godine i to za 4 stradalih ali i drastično smanjenje broja nezgoda u odnosu na isti period. Tijekom praćenog perioda evidentirane su 72 prometne nezgode a u prošloj godini 110. U nezgodama je bilo smrtno stradalih 4,8 osoba je zadobilo teške a 19 osoba lakše ozlijede. Tijekom istog perioda prošle godine nije bilo smrtno stradali osoba,14 osoba je zadobilo teške a 35 lakše povrede. Nezgode su se najčešće događale na području općine Orašje njih 43 na području Odžaka su se dogodile 23 nezgode a na području općine Domaljevac-Šamac 6. U nezgodama su učestvovala 133 sudionika, 87 vozača PMV, 6 vozača TMV, 0 vozača autobusa, 8 vozača motocikala, 4 bicikliste, 3 pješaka, 7 putnika i 18 ostalih učesnika u nezgodama. Tijekom analiziranog perioda ukupno je kontrolirano 20568 vozila a u istom periodu 2018 godine ukupno 16063 vozila. Redovnim nadzorom i kontrolom vozila i vozača otkriveno je 4792 prekršaja prikazanih kroz prekršajne prijave i naloge od toga 2971 prekršaj za koje je predviđena novčana kazna 50 KM. Na području Orašja je otkriveno ukupno 3318 prekršaja, u Odžaku je otkriveno 1418 a na području općine Domaljevac-Šamac 56 prekršaja. Iz prometa je isključeno 95 vozača i 53 vozila. Vozači su uglavnom isključeni zbog neposjedovanja V.D. njih 47 a vozila zbog neregistriranosti sveukupno isto njih 49. Prometni prekršaji su najčešće činjeni na magistralnoj cesti njih 3820 a u istom periodu, prvom polugodištu 2018 godine 2124.

  ZAKONITOST U RADU

  Tijekom prvog polugodišta 2019 godine Jedinica za profesionalne standarde je zaprimila 4 predstavke na rad policije od kojih je 1 zaključena, kao utemeljena, a 3 su još u postupku.

  ZAKLJUČAK

  Na temelju iskazanih i analiziranih statističkih pokazatelja može se zaključiti da je ukupno stanje sigurnosti na području Županije Posavske za period
  siječanj-lipanj 2019 godine „zadovoljavajuće“.

  GLASNOGOVORNIK
  Josip Dominković
  Samostalni inspektor

  spot_img
  spot_img

  Posljednje obavijesti