Više

  Informacija o stanju sigurnosti na području ŽP za period siječanj-ožujak 2019.g.

  Najčitanije

  Ocjena o stanju sigurnosti je proizvod pokazatelja iz oblasti kriminaliteta, JriM i oblasti sigurnosti javnog prometa.

  Kada je riječ o oblasti kriminaliteta procjenjujemo da je došlo do znatnog smanjenja ukupnog broja kaznenih djela u odnosu isti period 2018 godine za 50 KD odnosno 64,93%, te blago povećanje naknadne otkrivenosti dok je ukupna razriješenost identična.

  Stanje JriM se ocjenjuje kao zadovoljavajućim obzirom da je došlo do neznatnog povećanja broja evidentiranih prekršaja u odnosu na isti period 2018. godine za 4 prekršaja odnosno 12,5%.

  Stanje u oblasti sigurnosti javnog prometa kao trećeg segmenta procjene temeljem kojih se i formira ocjena o stanju sigurnosti na području Županije se može analizirati, usporediti i ocijeniti kroz dvije oblasti:pregled prometnih nezgoda i pregled prometnih prekršaja. Analizirajući pregled prometnih nezgoda izvodimo zaključak da je došlo do neznatnog smanjenja broja prometnih nezgoda i to za 17 odnosno 34,60% u odnosu na isti period 2018. godine.

  KRIMINALITET

  Tijekom analiziranog i kompariranog perioda obrađeno je ukupno 27 kaznenih djela dok je u istom periodu 2018. godine obrađeno 77 kaznena dijela. Sveukupno je razriješeno 66,66% kaznenih dijela a u istom periodu 2018 godine razriješeno je sveukupno 66,2% kaznenih dijela. Sveukupno je kao izvršitelji KD prijavljena 21 osoba. Analizirajući KD po njihovoj strukturi najviše su zastupljeni imovinski delikti teške krađe.

  JriM

  Na području ŽP ukupno je evidentirano i obrađeno 36 prekršaja dok su u istom periodu 2018. godine evidentirana 32 prekršaja ili 4 prekršaja manje. Na području općine Orašje evidentirano je 20 prekršaja a u prošloj godini 23, na području Odžaka je evidentirano 16 prekršaja a u prošloj godini 9 a na području općine Domaljevac-Šamac nije bilo narušavanje JriM kao niti u prvom tromjesečju 2018 godine.

  SIGURNOST JAVNOG PROMETA

  Kada je riječ o broju prometnih nezgoda situacija se u odnosu na komparirana razdoblja može se cijeniti zadovoljavajućim obzirom da je došlo do znatnog smanjenja broja nezgoda u odnosu na isti period 2018. godine za 17 nezgoda. Tijekom praćenog perioda evidentirane su 32 prometne nezgoda a u prošloj godini 49. U nezgodama je bilo 2 smrtno stradalih, 2 osobe su zadobile teške a 9 osoba lakše ozlijede. Tijekom kompariranog perioda prošle godine nitko u nezgodama nije stradao, 8 osoba je zadobilo teške a 11 osoba je zadobilo lakše povrede. Nezgode su se najčešće događale na području općine Orašje njih 20 na području Odžaka se dogodilo 11 nezgoda a na području općine Domaljevac-Šamac 1. U nezgodama je učestvovalo 59 sudionika, 41 vozača PMV, 3 vozača TMV, 2 vozača motocikala, 1 pješaka i 12 ostalih učesnika u nezgodama. Tijekom analiziranog perioda ukupno je kontrolirano 10355 vozila a u istom periodu 2018. godine ukupno 7434 vozila. Redovnim nadzorom i kontrolom vozila i vozača otkriveno je 2807 prekršaja prikazanih kroz prekršajne prijave i naloge od toga 1808 prekršaja za koje je predviđena novčana kazna 50KM. Na području Orašja je otkriveno ukupno 1994 prekršaja, u Odžaku je otkriveno 791 a na području općine Domaljevac-Šamac 22 prekršaja. Iz prometa je isključen 61 vozač i 34 vozila. Vozači su uglavnom isključeni zbog neposjedovanja vozačke dozvole njih 32 a vozila zbog neregistriranosti sveukupno njih 31. Prometni prekršaji su najčešće činjeni na magistralnim cestama njih 2281 a u istom periodu, prva tri mjeseca 2018. godine 1341.

  ZAKONITOST U RADU

  Tijekom prvog tromjesečja 2019. godine Jedinica za profesionalne standarde je zaprimila 2 predstavke na rad policije koja je su u postupku.

  ZAKLJUČAK

  Na temelju navedenih ,prikazanih i analiziranih statističkih pokazatelja stanje sigurnosti za razdoblje siječanj-ožujak 2019. godine možemo ocijeniti „zadovoljavajućim“.

  GLASNOGOVORNIK
  Josip Dominković
  Samostalni inspektor policije

  spot_img
  spot_img

  Posljednje obavijesti