Više

  Informacija o stanju sigurnosti na području ŽP za period siječanj-rujan 2015. g.

  Najčitanije

  Ocjena o stanju  sigurnosti je proizvod pokazatelja iz oblasti kriminaliteta,jrim i oblasti  sigurnosti  javnog prometa.

  Kada je riječ o oblasti  kriminaliteta  procjenjujemo da je stanje   zadovoljavajuće, iz razloga neznatnog povećanja  ukupnog  broja krivičnih  djela u odnosu isti period 2014 godine za 15  KD  ili 7,54%.Tijekom  analiziranog perioda smo imali povećanje broja KD „  teška krađa“ .         Stanje JriM se ocjenjuje  kao stabilnim   obzirom da je došlo  do znatnog smanjenja     broja evidentiranih  prekršaja u odnosu na isti period  2014 godine za 14 prekršaja  ili 9,1%. Stanje  u oblasti  sigurnosti javnog  prometa  kao trećeg segmenta procjene  temeljem kojih se i formira ocjena  o stanju sigurnosti  na području  Županije  se može analizirati ,usporediti i ocijeniti kroz dvije oblasti:pregled prometnih nezgoda i pregled prometnih prekršaja.Analizirajući  pregled prometnih nezgoda izvodimo zaključak  da je došlo do neznatnog  smanjenja broja prometnih nezgoda  za 7 nezgoda  u odnosu na isti period 2014 godine.

  KRIMINALITET

  Tijekom  analiziranog  i kompariranog perioda  obrađeno je ukupno 227 kaznenih djela  dok je u istom periodu  2014 godine je obrađeno  212 kaznenih djela.Sveukupno je razriješeno  65,6% kaznenih dijela  a u istom periodu  2014 godine  razriješeno je sveukupno 61,3% kaznenih dijela.Sveukupno je kao izvršitelji KD  prijavljeno 176 osoba .Prema  navedenim pokazateljima da se izvesti zaključak da je stanje po ovoj oblasti  zadovoljavajuće  obzirom na neznatno uvećanje   ukupnog  broja počinjenih dijela . Analizirajući KD po njihovoj strukturi  najviše su zastupljene teške krađe i nanošenja   lake tjelesne povrede .

  JriM

  Na području ŽP ukupno je   evidentiran  i obrađeno   140 prekršaja dok je u istom periodu 2014 godine evidentirano 154  prekršaja ili 14 prekršaja više.Na području  općine Orašje  evidentirano je 78  prekršaja  u prošloj godini  96, na području Odžaka evidentiran je 55 prekršaja a u prošloj godini 51 a na području općine Domaljevac-Šamac je bilo   7 narušavanje JriM  kao i prošle godine.

  SIGURNOST JAVNOG PROMETA

  Kada je riječ o  broju prometnih nezgoda situacija  se u odnosu na komparirana razdoblja  može se cijeniti zadovoljavajućim  obzirom da je došlo do   neznatnog smanjenja   broja nezgoda  u odnosu na  isti period 2014 godine, za 7 nezgoda .Tijekom praćenog perioda evidentirano je  180 prometnih nezgoda a  u prošloj godini   187.U nezgodama su 3 osobe  smrtno stradale ,17  osoba  je  zadobile  teške a  60 osobe  lakše ozlijede.Tijekom istog perioda prošle godine 3 osobe   su     smrtno stradale, 16  osoba je  zadobilo teške a 41 osoba je zadobila lakše povrede.Nezgode su se najčešće događale  na području općine Orašje  njih 119  na području Odžaka  se dogodilo  46 nezgoda  a na području općine Domaljevac-Šamac  15.U nezgodama je učestvovalo  327 sudionika ,210 vozača  PMV,15 vozača TMV,  0  vozača autobus, 21 vozač  motocikla , 1  vozač traktora, 7 pješaka ,10 vozača bicikla ,20  putnika, 7 nepoznatih sudionika 36 ostalih učesnika u nezgodama.Tijekom analiziranog perioda  ukupno je kontrolirano 16046 vozila a u istom periodu  2014 godine ukupno 13618 vozila. Redovnim nadzorom i kontrolom  vozila i vozača otkriveno je  6846  prekršaja  prikazanih  kroz  prekršajne prijave i naloge od toga 1.855 prekršaja za koje je predviđena novčana kazna 50KM .Na području Orašja je otkriveno ukupno  4395 prekršaja ,u Odžaku je otkriveno 1.961  a na području općine Domaljevac-Šamac 466  prekršaja.Iz prometa su isključena  211 vozača  i 137 vozilo. Vozači su uglavnom isključeni zbog neposjedovanja vozačke dozvole njih  94 a vozila zbog neregistriranosti   sveukupno njih 87.Prometni prekršaji su najčešće činjeni  na magistralnoj cesti  njih 3.916 a u istom periodu ,prvih devet mjeseci 2014 godine  2.223.

  ZAKONITOST U RADU

  Tijekom  analiziranog perioda  jedinica za profesionalne standarde je zaprimila  8 predstavki  protiv više službenika od čega  su  nakon okončanih istraga 2 okarakterizirane kao utemeljene, 1 neutemeljena , 1 bez dovoljno dokaza,u 2 slučaja je obustavljen postupak , 1 re riješena oslobađanjem i 1  prijava je još u  postupku.

  ZAKLJUČAK

  Na temelju navedenih ,prikazanih i analiziranih  statističkih  pokazatelja, koji u određenim segmentima rada ima tendenciju rasta  a u nekim smanjenja sigurnosnih  događaja  a kako  niti  u jednoj  oblasti nije bilo  najtežih  oblika nezakonitog ponašanja  građana  niti  organiziranog djelovanja  grupa ili pojedinaca , može se  konstatirati  da je  ukupno stanje  sigurnosti  na području Županije Posavske  za period siječanj-rujan 2015 godine zadovoljavajuće  .

      GLASNOGOVORNIK

  Josip  Dominković-sam. insp.

  spot_img
  spot_img

  Posljednje obavijesti