Više

  Javna tribina Transparency Internationala u BiH „Aktivni građani – odgovorna uprava“

  Najčitanije

  Orašje je bilo domaćin javne tribine Transparency Internationala u BiH pod nazivom „Aktivni građani – odgovorna uprava“. Cilj događaja bio je upoznavanje građana o kanalima za prijavu korupcije i mehanizmima za pružanje besplatne pravne pomoći. Marko Vujić iz Centra za pružanje pravne pomoći Transparency Internationala u BiH pojašnjava da su od 2003. godine, od kada postoji Centar, kontaktirali više od 20.000 građana, a samo u prošloj godini pokrenuli su skoro 300 predmeta na osnovu njihovih prijava.

  Vujić je naveo da su građani u svojim prijavama najčešće ukazivali na nepravilnosti pri upošljavanju u državnoj, županijskoj do lokalnoj upravi, bez obzira da li su žrtve ili svjedoci. -Bilo je također dosta prijava vezanih za policijske službenike, te iz oblasti zdravstva i obrazovanja. Kako bi ohrabrili građane da prijavljuju korupciju potrebno je educirati građane o njihovim pravima jer samo educiran građanin može da prepozna i ukaže na korupciju, naglasio je Marko Vujić po završetku tribine Transparency Internationala u Orašju.

  spot_img
  spot_img

  Posljednje obavijesti