Više

  Međunarodni znanstveni skup u povodu 200 godina osnutka prve pučke škole u Tolisi

  Najčitanije

  U Franjevačkom samostanu u Tolisi danas (13.10.) u dvorani Franjevačkog samostana u Tolisi održava se jednodnevni međunarodni znanstveni skup „Franjevci Bosne Srebrene i školstvo od početaka do kraja 20. stoljeća“ pod visokim pokroviteljstvom Hrvatskog narodnog sabora BiH i predsjednika dr. Dragana Čovića. Vlada Županije Posavske pokrovitelj je znanstvenog skupa, a zajednička je organizacija Franjevačkog samostana u Tolisi, Franjevačke provincije Bosna Srebrena, Hrvatske akademije, znanosti i umjetnosti – Zavod za povijesne znanosti u Zadru, Hrvatskog instituta za povijest-Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje, Sveučilišta u Mostaru i Franjevačke teologije Sarajevo. Skup upriličen u povodu 200 godina od utemeljena prve pučke škole u BiH upravo u Tolisi.

  Veliki broj gostiju, predstavnika zakonodavne i izvršne vlasti svih razina potvrdili su respektabilnost znanstvenog skupa u Tolisi. Uz pokrovitelja dr. Čovića bila je i izaslanica predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića Iva Ivanković i izaslanik i zastupnik Hrvatskog sabora Radoje Vidović, federalna ministrica kulture i sporta Sanja Vlaisavljević, predsjednik Vlade Županije Posavske Đuro Topić, generalni konzul RH u Tuzli Ivan Bandić, izaslanica državnog tajnika Zvonka Milasa, u ime Središnjeg državnog ureda Žana Ćorić, gradonačelnici Grada Orašja i Županje Marijan Oršolić i Damir Juzbašić, u ime Nadbiskupije i nadbiskupa Tome Vukšića vlč. Anto Vrhovac i vlč. Vlatko Rosić, brojni svećenici i predstavnici institucija, udruga.

  Skup je otvorio pozdravnim riječima domaćina fra Mario Jurić gvardijan Franjevačkog samostana Tolisi, a potom su pozdravne riječi čestitanja značajne obljetnice uputili: fra Petar Jeleč, definitor Provincije Bosne Srebrene, fra Josip Jozić, dekan Franjevačke teologije, prof. dr. Miroslav Akmadža, Hrvatski institut za povijest, prof. dr. Milenko Bevanda, prorektor Sveučilišta u Mostaru, prof. dr. Tado Oršolić, Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Đuro Topić, predsjednik Vlade ŽP, Sanja Vlaisavljević, federalna ministrica kulture i sporta, Iva Ivanković, izaslanica predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića i na kraju visoki pokrovitelj znanstvenog skupa dr. Dragan Čović.
  Ovo je značajna obljetnica, 200 godina od osnivanja prve pučke škole u Tolisi koja zaslužuje da se na najvišoj razini kroz znanstveni pristup o njoj govori te ogromnoj ulozi franjevaca u školstvu, naglašeno je kroz pozdravne govore.

  Jednodnevni međunarodni znanstveni skup odvija se kroz tri sesije. Uz moderatorstvo Zvonke Benkovića, Rudolfa Barišića i Tade Oršolića u Tolisi ugledni predavači predočit će svoje znanstvene radove: Tado Oršolić, Ante Bralić, Petar Jeleč, Anto Mikić, Miro Radalj, Mario Katić, Milan Vrbanus, Marinko Marić, Danko Mihajlović, Petar Vrankić, Ivo Pranjković, Lada Badurina, Rudolf Barišić, Zvonko Benković, Miroslav Akmadža i Marijan Karaula.

  spot_img
  spot_img

  Posljednje obavijesti