Više

  Ministar Živković poslodavcima i obrtnicima ŽP obrazložio raspisane Javne pozive

  Najčitanije

  Poslodavci i obrtnici iz Županije Posavske, zainteresirani za raspisane Javne pozive Ministarstva gospodarstva i prostornog uređenja Vlade Županije Posavske, jučer (26.08.) su bili nazočni na skupu koji je održan u amfiteatru Školskog centra fra Martina Nedića u Orašju. Tijekom dvosatnog trajanja sastanka ministar gospodarstva i prostornog uređenja Dragutin Živković pojasnio im je i detaljno obrazložio šest Javnih poziva koje je Ministarstvo gospodarstva i prostornog uređenja raspisalo 19.08.2019.g., a u svezi programa utroška sredstva utvrđenih proračunom ŽP za 2019.g. na poziciji Grant za razvoj poduzetništva, obrta i zadruga. Skupu je bio nazočan i predsjednik Vlade Županije Posavske Đuro Topić koji je istaknuo važnost transparentnog pojašnjenja Javnih poziva kako bi što veći broj zainteresiranih koristilo raspoloživa sredstva, no svakako je potrebno, naglasio je, da učinci budu mjerljivi. Vlada Županije Posavske podržat će sva pozitivna kretanja u gospodarstvu na području Županije Posavske, zaključio je predsjednik Topić.

  Nakon završetka sastanka u izjavi za medije ministar Živković je uz ostalo naglasio:

  -Tema skupa bila su Javni pozivi za poticaj razvoja gospodarstva na prostoru Županije Posavske. Cilj šest raspisanih Javnih poziva je pomoći gospodarstvu tj. razvoju poduzetništva obrta i zadruga. Prvi javni poziv se odnosi na poticaj, tj. na sufinanciranje i otvaranje novoosnovanih obrta. To je izvrsna mjera, osobito mladim ljudima koji kreću u poslovne aktivnosti, a doprinosi sufinanciranju tj. smanjenju njihovih troškova ili pomoći da isti obrt otvore. Ukupna subvencija po novoosnovanom obrtu je 1.600,00 KM po obrtu. Drugi javni poziv odnosi se na sufinanciranje upošljavanja neuposlenih osoba koji su na službi evidencije za upošljavanje Županije Posavske, a tiče se upošljavanja neuposlenih osoba sa prvim stupnjem Bolonje tj. do 180 ECTS bodova i 240 tj. sa petogodišnjim studijem. Radi se o sufinanciranju na bazi jedne ili dvije godine. Sklapa se ugovor o sufinanciranju gdje je poslodavac dužan navedenu osobu uposliti u periodu od 2 godine, a sredstva koja sufinanciramo su na bazi prve godine 9.000,00 KM za visoku, i za višu 7.200,00 KM. Ako se ide u sufinanciranje na bazi 2 godine to su 25% veća sredstva tj. 12.000,00 KM za visoku spremu, i za višu 9.600,00 KM. Značajna je to mjera za poticanje zapošljavanja mladih ljudi koji su na Zavodu, ili onih osoba sa iskustvom koje su na Zavodu više od 4 mjeseca. Kroz treću mjeru koju smo danas prezentirali mogu se iskoristiti sredstva za dokvalifikaciju ili prekvalifikaciju unutar svojih poduzeća i obrta u cilju osposobljavanja i savladavanja novih vještina kod svojih uposlenika, i tu mogu realizirati sredstva iz Proračuna oko 4.500,00 KM po poduzeću ili obrtu. Četvrti program je sufinanciranje kamata na investicijske i kredite na obrtna sredstva. To je odličan program koji već godina Vlada Županije Posavske sufinancira i tu su sufinanciranje kamata na dugoročne kredite. Ovo je jedan izuzetno transparentan program koji je pokazao svoje značajne rezultate i u proteklim godinama. Prošle godine je po tom osnovu sklopljeno oko 7 milijuna maraka kredita odnosno kreditnih sredstava je plasirano na području Županije Posavske gdje su aplikanti ostvarili sufinanciranje kamata samo u prošloj godini u iznosu oko 100.000,00 KM. Obaveza koja je po tim kreditima stvorena do 2026. iznosi oko još 300.000,00 KM. Peti javni poziv nosi najznačajnija sredstva u pogledu sufinanciranja prema poduzetnicima i obrtnicima, a to je nabavka osnovnih sredstava. Prošle godine je po tom osnovu sufinanciranje bilo u iznosu od 531.000,00 KM. Mi se nadamo da će i ove godine biti u tom iznosu, a očekujemo da će svakako poduzetnici i obrtnici uložiti značajna sredstva u investicije tj. u nabavku osnovnih sredstava. Po ovom osnovu ćemo sufinancirati poduzeća u minimalnom iznosu od 2.000,00 do 25.000,00 KM, obrte u iznosu od 750,00 do 10.000,00 KM. Obrazložili smo poduzetnicima obrtnicima i Javni poziv za poticanje razvoju zadruga na području Županije. Javni pozivi ove su godine u izvjesnoj mjeri pojednostavljeni, pa vjerujem da će izazvati kod poduzetnika i obrtnika i značajniji interes, zaključio je ministar Živković.

  spot_img
  spot_img

  Posljednje obavijesti