Obavijest o obveznom uklanjanju ambrozije

Sukladno Odluci o mjerama za sprečavanje širenja i uništavanje korovske biljne vrste – Ambrosia artemisiifolia L. (“Službene novine Federacije BiH”, broj: 89/11), Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Županije Posavske obavještava svu javnost o obveznom uklanjanju ambrozije u cilju njenog suzbijanja i sprječavanja daljnjeg širenja.
    Vlasnici i korisnici poljoprivrednog obrađenog i neobrađenog zemljišta (vrtova, oranica, livada…), šuma i lovišta, građevinskog zemljišta, subjekti koji upravljaju vodotocima i kanalima, subjekti koji upravljaju i održavaju parkovima, grobljima i drugim zelenim javnim površinama, kao i subjekti koji održavaju površine uz javne puteve i ceste dužni su provoditi mjere uklanjanja ambrozije.
    Ambrozija (Ambrosia artemisiifolia L.) je vrlo opasan korov koji je prisutan i na području Županije Posavske. Ambrozija je jednogodišnja zeljasta biljka koja naraste od 1 do 1,5 metar visine. Korijen ambrozije ne prodire duboko u podlogu tako da je ambrozija sposobna da se ukorjeni i na veoma plitkom zemljištu. U poljoprivrednim usjevima korijen crpi hraniva svojstva i vodu za svoju veliku biljnu masu i tako osiromašuje tlo i umanjuje prinose. Kao korovska biljka, ambrozija izaziva isušivanje zemljišta, jer pomoću dobro razvijenog korijena crpi iz zemlje vodu i minerale, te na taj način direktno utječe i na smanjivanje prinosa kod većine poljoprivrednih kultura.
    Cvatnja ambrozije započinje od kraja srpnja do sredine listopada, proizvodeći polen u dugom vremenskom razdoblju. Svaka biljka tijekom vegetacije oslobađa veliki broj polenovih zrna, koji se zračnim strujama mogu prenositi na velike udaljenosti.
    Zbog svoje izuzetno velike reprodukcijske sposobnosti, ali i dobre sposobnosti prilagođavanja uvjetima sredine, intezivno se i brzo širi, i to kako na poljoprivrednim, tako i na nepoljoprivrednim površinama.
    Polen ambrozije je jedan od najjačih alergena, a sluznica organa za disanje je mjesto gdje polen može pokrenuti alergijsku reakciju, što za posljedicu ima smanjen kvalitet življenja.
    Mjere za sprečavanje širenja i uništavanja ambrozije mogu biti administrativne, mehaničke i kemijske. Najučinkovitiji način suzbijanja ambrozije je direktno čupanje biljke iz korijena, posebice poslije kiše i košenje. Ovakav tretman posebno je značajan na područjima oko stambenih, poslovnih objekata, škola, dječjih vrtića. Navedeni načini uništavanja ambrozije su najzahtjevniji, ali i najučinkovitiji.
    Uporabu kemijskih sredstava za suzbijanje ambrozije treba svesti na minimum, i koristiti iste samo u slučaju da biljku nije moguće ukloniti fizičkim metodama, odnosno košenjem.
    Stoga, apeliramo na sve poljoprivredne proizvođače, kao i ostale građane da uništavaju ambroziju u ranijoj fazi rasta. Sve mjere zaštite su učinkovitije dok je biljka mala, kako se eventualno zrelo sjeme ne bi širilo dalje te tako prenijelo ambroziju na nove površine.
    Savjetodavci pri Odsjeku poljoprivredne savjetodavne službe ovoga Ministarstva dostupni su svakim radnim danom, u vremenskom periodu od 08,00 do 16,00 sati.

Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i
    šumarstva Županije Posavske