Više

  Obavijest proizvođačima soje

  Najčitanije

  Obavještavaju se poljoprivredni proizvođači soje na prostorima Županije Posavske, na prisustvo koprivine grinje (lat.Tetranycusurticae) i atlanske grinje (lat. Tetranycusatlanticus). Štetnik je žućkaste boje, jedva vidljiv golim okom, nalazi se na naličju lista. Štete pravi u vidu sisanja biljnih sokova. Napadnuta biljka poprima svjetlije tonove, žuti, te u slučajevima jakog napada cijela biljka nekrotizira.

  Savjetuje se poljoprivrednicima, ukoliko nisu obavili tretiranje soje protiv grinje prije obilnih kiša posljednjih dana, da sa pregledom na prisutnost ovog štetnika treba krenuti čim porastu temperature.

  Koprivina i atlanska grinja, isključivo se suzbijaju akaricidima, preparati na bazi aktivne tvari abamektin. Tretman se obavlja tijekom večernjih sati, zbog fotolabilnosti preparata, te temperaturama ispod 25 stupnjeva. Bitno je naglasiti da se tretiranje vrši sa što većim količinama vode, izvijestili su iz Odsjeka poljoprivredne savjetodavne službe.

  spot_img
  spot_img

  Posljednje obavijesti