Više

  Obavijest voćarima koštičavog i jezgričavog voća

  Najčitanije

  Preporučuje se proizvođačima koštičavog voća (višnja, trešnja, šljiva, breskva, nektarina, marelica) da nakon rezidbe, a prije kretanja vegetacije izvrše prvo preventivno tretiranje protiv uzročnika bolesti kovrčavosti lista breskve (Taphrina deformans), rogača šljive (Taphrina pruni)(Slika 1.), paleži cvijeta i grančica (Monilinia spp.) i šupljikavosti lišća koštičavog voća (Stigmina carpophilla).

  Obzirom da je neuobičajeno toplo vrijeme za ovo doba godine voćne vrste započinju s fazom bubrenja pupova, stoga se preporučava zaštita nasada s nekim od bakrenih pripravaka. Zaštitu treba obaviti za mirna vremena uz pojačani utrošak vode. Navedena je preporuka između ostaloga vrlo značajna za preveniranje ekonomski najznačajnije bolesti – krastavosti jabuke (Venturia inaequalis)(Slika 2.).

  Također preporučuje se obaviti pregled voćaka na prezimljujuće oblike ekonomski najznačajnijih štetnika: crveni voćni pauk (Panonychus ulmi), lisne uši (Aphididae)), štitaste uši (Coccidae), savijači pupova i pokožice ploda, te moljac kružnih mina (Leucoptera malifoliella). Ovisno o intenzitetu populacije navedenih štetnika po potrebi obaviti tretiranje po mirnom vremenu i u najtoplijem dijelu dana, sa svih strana oprskati kako krošnje tako i debla voćaka, utrošiti što više škropiva. Za suzbijanje navedenih štetnika bakrenim pripravcima se mogu dodati mineralno ili parafinsko ulje. Moguće je koristiti i gotovu pripravak s kombinacijom bakra i mineralnog ulja.

  Savjetodavci pri Odsjeku poljoprivredne savjetodavne službe ovoga Ministarstva dostupni su svakim radnim danom, u vremenskom periodu od 08,00 do 16,00 sati.

  Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede
  i šumarstva Županije Posavske

  spot_img
  spot_img

  Posljednje obavijesti