Više

  Obilježena 32. obljetnica 101. bosansko-brodske brigade HVO

  Najčitanije

  U Bosanskom i Slavonskom Brodu odvijali su se sadržaji obilježavanja 32 godine od osnutka 101. bosansko-brodske brigade HVO. Postrojba je utemeljena 3. ožujka 1992. kao 1. bosansko-brodska brigada, a u svibnju 1992. preimenovana u 101. bosansko-brodsku brigadu HVO-a. Kroz 101. brigadu HVO-a ratni put je prošlo 4955 pripadnika, poginulo je 436, a ranjeno više od 1400. Povodom obilježavanja osnutka brigade na Gradskom groblju u Bosanskom Brodu kod Središnjeg križa vijence su položili i zapalili svijeće brojna izaslanstva među kojima su bili predstavnici Ministarstva branitelja u Vladi Županije Posavske: ministar branitelja Ilija Mišković i tajnik ministarstva Drago Kopić, te predstavnici Udruga iz Domovinskoga rata koje djeluju s područja Županije Posavske među kojima su bili Marijan Arlović, predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskoga rata Županije Posavske, Marko Ivanović, predsjednik Udruge hrvatskih vojnih invalida Domovinskoga rata Županije Posavske i Mario Baotić, predsjednik Udruge obitelji hrvatskih branitelja poginulih i nestalih u Domovinskome ratu Županije Posavske. Sveta misa za sve poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje služena je u crkvi Svetog Ilije Proroka u Bosanskom Brodu.

  Izaslanik Predsjednika Republike i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske Zorana Milanovića, posebni savjetnik Predsjednika za veterane Domovinskog rata Marijan Mareković sudjelovao je u Slavonskom Brodu na obilježavanju 32. obljetnice osnivanja 101. Bosansko-brodske brigade Hrvatskog vijeća obrane. Tim povodom, predsjednik Milanović odlikovao je 101. bosansko-brodsku brigadu HVO-a Redom Nikole Šubića Zrinskog za iskazano junaštvo njezinih pripadnika u Domovinskom ratu. Odlikovanje Predsjednika Republike uručio je predstavnicima brigade posebni savjetnik Mareković. U ime brigade odlikovanje su preuzeli predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana 101. bosansko-brodske brigade HVO Ivo Đogaš i tajnik Udruge dragovoljaca i veterana 101. bosansko-brodske brigade HVO Luka Garić. Uoči svečanosti, izaslanik Predsjednika Republike i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske posebni savjetnik Predsjednika za veterane Domovinskog rata Marijan Mareković odao je počast poginulim hrvatskim braniteljima i civilima u Domovinskom ratu polaganjem vijenca i paljenjem svijeće kod Spomenika poginulim hrvatskim braniteljima na Gradskom groblju u Slavonskom Brodu.

  spot_img
  spot_img

  Posljednje obavijesti