Više

  Održana XXX. sjednica Skupštine Županije Posavske

  Najčitanije

  Uz predsjedanje Blaža Župarića, danas (20.06.) održana je XXX. redovita sjednica Skupštine Županije Posavske.
  Zastupnici su razmatrali i usvojili: Izmjene i dopune Proračuna Županije Posavske za 2022. godinu, Zakon o dopuni Zakona o izvršavanju Proračuna Županije Posavske za 2022.godinu, Zakon o poticanju razvoja gospodarstva u Županiji Posavskoj, Zakon o arhivskoj građi Županije Posavske i Odluku o davanju suglasnosti na Izmjene i dopune financijskog plana Zavoda zdravstvenog osiguranja Županije Posavske za 2022. godinu.
  Na ovom zasjedanju zastupnička pitanja i inicijative postavili su i pokrenuli Senad Ahmetović i Mehmed Memišević.
  Dana 17. 6. 2022. godine svoje XXVIII. sjednice su održali Skupštinski odbori – Odbor za Ustav, Poslovnik i zakonodavstvo, Odbor za gospodarstvo, financije i proračun i Odbor za društvene djelatnosti, izvijestili su iz Stručne služba Skupštine.

  Teme vezane za Izmjene i dopune Proračuna Županije Posavske za 2022. godinu i Zakon o dopuni Zakona o izvršavanju Proračuna Županije Posavske za 2022. godinu pojasnio je na skupštinskom zasjedanju ministar financija Mijo Stanić. Zakon o poticanju razvoja gospodarstva u Županiji Posavskoj pojasnio je ministar gospodarstva, rada i prostornog uređenja Dragutin Živković. Dodatno pojašnjenje Zakona o arhivskoj građi kazao je predsjednik Vlade ŽP Đuro Topić. Izmjene i dopune financijskog plana Zavoda zdravstvenog osiguranja Županije Posavske za 2022. godinu pojasnio je dodatno zastupnicima ravnatelj Josip Vidović.

  Nakon skupštinskog zasjedanja u izjavi za javnost predsjednik Skupštine Županije Posavske Blaž Župarić izrazio je zadovoljstvo tijekom skupštine što je rezultat i dobre pripreme materijala od strane Vlade, naglasio je, pa nije bilo ni primjedbi tako da su svi jednoglasno usvojeni:
  -Izmjene i dopune Proračuna Županije Posavske dobro su planirane, vodilo se računa da su sredstva pravilno i dobro raspoređena korisnicima proračuna. Proračun je povećan za oko 7.000.732,00 KM. Osobito je za pohvaliti što su sredstva proračuna raspoređena u one grantove koji su od životne važnosti za život građana, za oblast gospodarstva, poljoprivrede, zdravstvo, branitelje i druge životne oblasti. Obrazložen je način na koji se došlo do povećanja proračuna jer nisu to samo znatno pojačani prihodi, iako su i oni nešto povećani. Nažalost troškovi života koji su porasli uslijed krize i rata u Ukrajini, morali su utjecati na tzv preslagivanje proračuna i vjerujem da je Vlada to dobro planirala. U usvojenom Zakonu o dopuni Zakona o izvršavanju proračuna je nova grantovska pozicija za lokalnu samoupravu, za investicije u lokalnoj samoupravi što je također važno sa planiranim iznosom od 400.000,00 KM.
  Zakon o poticanju razvoja gospodarstva u Županiji Posavskoj također je važan jer će umnogome pomoći gospodarstvenicima, poduzetnicima u njihovom planiranju. U tom je zakonu i stavka da minimalni prihodi od 3% koje se mora ugraditi u županijski proračun, što daje jedno jamstvo gospodarstvenicima za stabilnost u narednom razdoblju.
  Usvojeni Zakon o arhivskoj građi je također važan za sve institucije i ustanove kako Županije tako i lokalne samouprave, općine, gradova ustanova županijske razine i sigurno će dati rezultate.
  U usvojenim Izmjenama i dopunama financijskog plana Zavoda zdravstvenog osiguranja radi se o povećanju u iznosu od 730.000,00 KM. Povećanje će biti usmjereno za zdravstvene ustanove, te na povećanja prava osiguranika kroz proširenu esencijalnu listu i druge vidove pomoći građanima, kazao je predsjednik Skupštne Blaž Župarić i zaključio: Rezultati ove sjednice, odnosno usvojeni propisi, bit će dalekosežni i dat će sigurno značajne rezultate u budućnosti naše Županije.

  spot_img
  spot_img

  Posljednje obavijesti