Više

  Održana XXXI. sjednica Skupštine Županije Posavske

  Najčitanije

  Uz predsjedanje Blaža Župarića, dana 12.7.2022. godine, održana je XXXI. redovita sjednica Skupštine Županije Posavske.
  Zastupnici su razmatrali i usvojili: Poslovnik o radu Skupštine Županije Posavske, Zakon o imovini Županije Posavske, Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o oružju i streljivu, Zakon o dopunama Zakona o dopunskim pravima branitelja u Županiji Posavskoj, Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o doplatku za djecu, Zakon o izmjeni Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju u Županiji Posavskoj, Zakon o dopuni i izmjenama Zakona o osnovnom školstvu, Zakon o izmjeni Zakona o srednjem školstvu i Odluku o davanju suglasnosti na Statut Zavoda za javno zdravstvo Županije Posavske.
  Na ovom zasjedanju zastupnička pitanja i inicijative postavili su i pokrenuli Drago Zečević i Damir Hamidović.
  Dana 8.7.2022. godine svoje XXIX. sjednice su održali Skupštinski odbori – Odbor za Ustav, Poslovnik i zakonodavstvo, Odbor za gospodarstvo, financije i proračun i Odbor za društvene djelatnosti, izvijestili su iz Stručne službe Skupštine.

  Na press konferenciji nakon zasjedanja Skupštine Županije Posavske u izjavi za medije predsjednik Skupštine ŽP Blaž Župarić je naglasio:
  -Danas smo održali XXXI. sjednicu Skupštine Županije Posavske s devet točaka dnevnog reda koje su bile normativne djelatnosti. Sve su točke dobro propraćene i usvojene skoro jednoglasno što je znak da su dobro pripremljene.
  Kad je u pitanju Poslovnik Skupštine Županije Posavske, iznimno sam zadovoljan da smo donijeli novi Poslovnik Skupštine Županije Posavske, usuglasili ga s Ustavom i amandmanima na Ustav Županije Posavske. Poslovnik smo radili prema najboljoj parlamentarnoj praksi uvažavajući sugestije i prijedloge i OESS-a i viših razina vlasti. Najvažnije je da neće više biti mogućnosti nikakvih blokada prilikom konstituiranja saziva, sve će se moći obavljati bez ikakvih poteškoća.
  Donijet je Zakon o imovini Županije Posavske kojim se reguliraju pokretna i nepokretna imovina u Županiji Posavskoj. Zakon o imovini regulira pokretnu i nepokretnu imovinu Županije Posavske, proceduru prodaje, zakupa, svega ostalog što se tiče imovine, vođenje evidencije o imovini.
  Imali smo Izmjene i dopune Zakona o streljivu i oružju. Radi se uglavnom o usuglašavanju s europskim standardima
  Dopunama Zakona o dopunskim pravima branitelja produbljuju se prava braniteljima, omogućava se pravo na egzistencijalnu novčanu naknadu supružnicima branitelja mlađih od 57 godina, daje se mogućnost za egzistencijalnu novčanu članovima radnih jedinica, tj. onima koji ne ostvaruju prihode veće od 50% od iznosa minimalne mirovine u Federaciji BiH za prosinac prošle godine.
  Zakonom o Izmjenama i dopunama Zakona o doplatku na djecu povećana je dobna granica na pravo za doplatak s 15 godina na do 18 godina starosti djeteta.
  Nadalje tri zakona su bila iz domena Ministarstva prosvjete, znanosti, kulture i sporta gdje se proširuju prava kad su u pitanju izbori ravnatelja.
  Dali smo suglasnost na Statut Zavoda za javno zdravstvo Županije Posavske.

  spot_img
  spot_img

  Posljednje obavijesti