Više

  Potraga za nestalim osobama na rijeci Savi

  Najčitanije

  Jučer, 04. siječnja 2023. godine, održan je drugi koordinacijski sastanak čiji je domaćin bila Uprava policije MUP-a Županije Posavske kojem su nazočili predstavnici Ministarstva sigurnosti BiH, Županijske uprave civilne zaštite, Federalne uprave civilne zaštite, Republičke uprave civilne zaštite RS-a te predstavnici MUP-a i Civilne zaštite Republike Hrvatske, a u vezi analize dosadašnjih aktivnosti i poduzimanja daljnjih mjera u vezi potrage za nestalim državljanima Republike Turske. Na sastanku je između ostalog dogovoreno da će Uprava policije biti nositelj medijskog obavještavanja o poduzetim aktivnostima svih institucija koje su uključene u potragu za nestalim osobama.

  Slijedom toga obavještavamo javnost o sljedećem:
  -Dana 20. prosinca 2022. godine policijski službenici PU Odžak su došli do operativnih saznanja da je na rijeci Savi došlo do prevrtanja plovila u kojem se nalazilo više stranih državljana. Odmah su poduzeli mjere traganja te su izvršili pregled rijeke Save s obrambenog nasipa, a o događaju su obavijestili službenike Granične policije BiH i službenike granične policije MUP-a RH koji su se s plovilom uključili u potragu. Idućeg dana, 21. prosinca 2022. godine, PU Odžak je kontaktirao uposlenik Veleposlanstva Republike Turske iz Sarajeva koji je rekao da im je poznato da je na području općine Odžak na rijeci Savi nestalo 5 državljana Republike Turske te je pismenim putem dostavio osobne podatke navedenih. Tragom toga MUP Županije Posavske je raspisao operativnu potragu za nestalim osobama te je putem EUROPOLA obavijestio MUP RH. O događaju je obaviještena i Županijska uprava civilne zaštite u Orašju, koja je onda o svemu obavijestila Federalnu upravu civilne zaštite koje su se potom sa svojim resursima uključili u potragu, kao i Republička uprava civilne zaštite RS i Civilna zaštita Brčko Distrikta te specijalizirani timovi za potragu na vodi i u vodi iz RH. Bitno je navesti da je potraga otežana zbog visokog vodostaja Save, zbog obale obrasle drvećem i zbog minsko sumnjivog prostora. U potragu se 31. prosinca 2022. godine uključio i spasiteljski tim AFAD-a iz Republike Turske. Nažalost, potraga do današnjeg dana nije urodila pronalaskom nestalih te će se nastaviti s svakodnevnom potragom i u narednom periodu.

  GLASNOGOVORNIK
  Zdenko Ćubel

  spot_img
  spot_img

  Posljednje obavijesti