Više

  Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović posjetila Vladu Županije Posavske

  Najčitanije

  Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović u sklopu boravka u BiH posjetila je Županiju Posavsku. U sjedištu izvršne vlasti ŽP u Orašju u Vladi Županije Posavske predsjednicu je dočekao premijer Vlade ŽP Marijan Klaić, nakon čega je održan radni sastanak sa županijskim i općinskim dužnosnicima, te političkim čelnicima i javnim osobama s područja ŽP. Nakon sastanka u izjavi za medije predsjednica RH je izjavila:

   

  -Ovo je moj prvi službeni posjet, a voljela bih da se on dogodio i ranije. Međutim, kao što znate, raspored je takav. Drago mi je iznimno danas biti u Orašju. Zahvaljujem predsjedniku Vlade Županije što je pozvao na sastanak sve suradnike i načelnike kako bi smo se upoznali s problematikom života i naravno, mogućnostima daljnjeg razvoja ove Županije. Ona je svakako vezana prekogranično s Republikom Hrvatskom i drago mi je da njeni žitelji mogu uživati neke pogodnosti upravo te blizine života u Hrvatskoj i prednosti kao što su medicinska skrb i slično. Međutim, očito treba puno više uložiti u Županiju, u poljoprivrednu proizvodnju kako ona ne bi bila samo primarna već i prerađivačka. Treba uložiti u daljnji razvoj gospodarstva, daljnji razvoj medicinske skrbi na ovom području i općenito u školstvo i sve one preduvjete koji su neophodni da bi nam ljudi ostajali u našim krajevima. Nažalost, i u ovoj se Županiji bilježi se odljev stanovnika kao i u mnogim dijelovima Bosne i Hercegovine, ali i Hrvatske. I naša je dužnost kao državnika, kao političara ostvariti upravo te uvjete da bi ljudi ostajali i opstajali, ali ne samo to, nego da bi se i vraćali jer vjerujem da mnogi od onih koji su otišli u potrazi za boljim životom u neke druge države, u konačnici shvatit će da je doma uvijek najljepše. Kad im pružimo one neophodne uvjete za zapošljavanje, za socijalna pitanja, skrb, brigu o djeci, ali isto tako jednu pozitivniju, optimističniju društvenu klimu, vjerujem da će se vraćati, izjavila je predsjednica RH Kolinda Grabar-Kitarović.

  Medijima se također obratio i predsjednik Vlade Županije Posavske Marijan Klaić. -Moram iskazati svoju veliku čast i zadovoljstvo da je predsjednica Republike Hrvatske došla ovdje kod nas u goste u Vladu Županije Posavske. Okupili smo se kako bi upoznali predsjednicu s našim životom ovdje u Posavini, koji baš i nije bio lak od 1992. godine do danas. Borimo se sa svim problemima i tražimo potporu od predsjednice Republike Hrvatske koja je veliki prijatelj Bosne i Hercegovine, što smo vidjeli i na Večernjakovom pečatu u njenoj izjavi, a pogotovo nas u Posavini. Očekujemo da će svoju poziciju iskoristiti kako bi našla modele da pomogne Županiji Posavskoj u njenom razvoju te onome što je predsjednica naglasila ,a to je usporavanje, a ako je moguće i zaustavljanje iseljavanja, te u daljnjem gospodarskom razvoju i suradnji između Slavonije i Posavine, izjavio je premijer Klaić.

  Svoj prvi posjet prostorima općine Orašje predsjednica Kitarović nastavila je posjetom Županijskoj bolnici u Orašju gdje ju je dočekala ravnateljica bolnice dr. Ružica Vukić. Boravak u Posavini Kolinda Grabar-Kitarović završila je posjetom Franjevačkom samostanu u Tolisi, pod čijim krovom se nalazi i muzej „Vrata Bosne“. Predsjednicu Grabar-Kitarović srdačno su dočekali toliški fratri na čelu s gvardijanom fra Mariom Jurićem i upoznali s bogatom povijesnom i kulturnom baštinom koju su vrijedni franjevci Posavine pohranili u tom nacionalnom spomeniku.

  spot_img
  spot_img

  Posljednje obavijesti