Predsjednik FBiH Marinko Čavara otvorio 11. Dane Tolise

Predsjednik FBiH Marinko Čavara uz veliki broj mještana i gostiju sinoć (14.06.2017.) otvorio je 11. Dane Tolise. Tim su povodom riječi čestitanja za manifestaciju sa brojnim sadržajima kojima se čuva kulturno blago te posavske općine, ali i cijele Posavine, kao i za značajne jubileje, 90 godina KUD-a Kralj Tomislav, 70 godina NK Sloga i 40 godina DVD Tolisa, uputili: Mario Oršolić ispred organizatora Zaklade Terra Tolis, gvardijan toliškog samostana fra Mario Jurić, Stanko Vincetić, načelnik općine Orašje, Marijan Klaić, predsjednik Vlade ŽP i na kraju, manifestaciju je otvorio predsjednik FBiH Čavara.
    Svi govornici čestitali su mještanima na odličnoj manifestaciji, osobito organizatoru te prije svega KUD-u, NK Sloga i DVD-u Tolisa na desetljećima uspješnog djelovanja. -Kroz godine smo u Tolisi dovodili sportske sadržaje, promovirali knjige, dovodili brojne folkloraše i kazalištarce i tako već deset godina. Vjerujem nastavit ćemo ovakvom uspješnom tradicijom, naglasio je Mario Oršolić predsjednik Organizacijskog odbora.
    Gvardijan fra Mario Jurić izrazio je potporu manifestaciji jer i svećenici kao i ova manifestacija, naglasio je, rade na istoj zadaći, čuvari su povijesti našega kraja.
    Načelnik Vincetić poželio je da manifestacija traje bar onoliko koliko skupa traju veliki jubileji civilnoga društva toga oraškog mjesta.

Predsjednik Vlade ŽP Marijan Klaić uz čestitanje značajnih obljetnica naglasio je kako su one na ponos Tolise ali i cijele Županije Posavske. -Ovo su sadržaji koji promoviraju našu kulturnu baštinu, stoga će Vlada ŽP podupirati ovu, kao i ostale slične manifestacije u tri posavske općine, naglasio je premijer Klaić.
    Predsjednik FBiH Čavara na kraju svih govora zahvalio se na ukazanoj časti da otvori manifestaciju i bude njen pokrovitelj a to će, obećao je, biti i iduće godine ako ga pozovu. –Drago mi je što me zovete prijateljem Tolise i Posavine jer tako se i osjećam. Visoko cijenim vaše napore da i u teškoj ukupnoj situaciji organizirate Dane Tolise čime dokazujete da ovdje želite biti gdje su vaša stoljetna ognjišta. Uređenim oranicama i dvorištima ovaj narod pokazuje sa koliko ljubavi živi na ovome prostoru, stoga mi je čast otvoriti manifestaciju koja promovira Tolisu i Posavinu, poručio je predsjednik FBiH Marinko Čavara.
    Zaklada Terra Tolis ima redovitu izdavačku djelatnost, a njezina izdanja se promoviraju u programu Dana Tolise. Do sada je izdano devet književnih djela i jedan glazbeni CD. U drugom dijelu svečanosti otvaranja manifestacije promovirana je još jedna knjiga “70 godina NK Sloga Tolisa” autora Ilje Dominkovića. Iljo Oršolić u ime NK Sloge, Marin Ćorluka prof.dr.sc i Nikica Šiljog novinar predstavili su knjigu Dominkovića. Cijelu je svečanost svojim nastupom uljepšao zbor Adoro.

Ovogodišnji, jedanaesti po redu, Dani Tolise održavaju se pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Federacije Bosne i Hercegovine gospodina Marinka Čavare uz pokrovitelje Županiju Posavsku i Općinu Orašje, a glavni sponzor kao i svih dosadašnjih manifestacija je poduzeće City Center In Orašje. U programu Dana Tolise danas (15.06.) svečani je mimohod vatrogasnih društava Županije Posavske u novom Domu kulture i svečana sjednica DVD Tolisa, a potom i ostali sadržaji: Šahovski turnir, dodjela književne nagrade Fra Martin Nedić, koncert KUD-a „Kralj Tomislav“, odbojkaški turnir „Čarli i žiri“, biciklijada, te velika smotra folklora u nedjelju 18.06.2017. godine kojom se završavaju 11. Dani Tolise.