Više

  Prihrana ozimih usjeva na području Županije Posavske

  Najčitanije

  Na području Županije Posavske ozimi usjevi su u fazi busanja (bokorenja). Pred poljoprivrednim proizvođačima predstoji period prihrane ozimih kultura. Prva prihrana se obavlja u razdoblju prelaska usjeva iz zimskog mirovanja u proljetni porast. Prihranu je najbolje obaviti kad su temperature zraka oko 10ºC, a tlo dovoljno prosušeno da se može proći strojevima. To je obično faza u kojoj usjev ima 3 – 4 razvijena lista. Prva prihrana važna je za sve ozime usjeve zato što upravo ona utječe na visinu prinosa, obzirom da pospješuje formiranje primarnih i sekundarnih izboja u busu iz kojih će se razviti vlati koje nose klas.

  Budući da su tla na području Županije Posavske uglavnom blago kisela do kisela, preporuka je da se koristi KAN gnojivo. Ovo gnojivo u tlu djeluje neutralno i posebno je namjenjeno za prehranu na kiselim tlima. KAN gnojivo sadrži nitratni oblik dušika koji je odmah dostupan biljkama za rast i razvoj, dok se amonijski postupno oslobađa i dostupan je dulji period tijekom rasta poljoprivrednih kultura. Obzirom, na svojstvo gubitka dušika putem ispiranja i isparavanja, potrebno je dušik dodavati u manjim količinama.
  Dostupnost savjetodavaca je svakim radnim danom od 8,00 – 16,00 sati u uredima u Orašju i u Odžaku.

  Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Županije Posavske

  spot_img
  spot_img

  Posljednje obavijesti