Priopćenje sa sjednice Vlade Županije Posavske

Vlada Županije Posavske jučer (11.10.) održala je svoje 114. sjednicu uz predsjedanje Marijana Klaića. Vlada je donijela Odluku o odobravanju izdvajanja sredstava iz Proračuna Županije Posavske za 2018. g. Zavodu za javno zdravstvo Županije Posavske za nabavku cjepiva protiv sezonske gripe. Očekivanja su direktorice Zavoda Danice Jozić da će najdalje za desetak dana biti nabavljeno 400 cjepiva protiv gripe (četverovalentna), namijenjena za besplatno cijepljenje rizičnih skupina stanovništva Županije Posavske za sezonu 2018./19. godinu.

Usvojeno je Izvješće o razvoju sa pregledom provedbe Strategije razvoja Županije Posavske 2016.-2020. godine o kojem je pojašnjenje kazao Franc Kljaić, direktor Županijskog ureda za razvoj i europske integracije. – Izvješće o razvoju sa pregledom provedbe Strategije razvoja za 2017. godinu ima za cilj da prikaže stupanj ukupnog razvoja ali i nivo postignuća Strategijom razvoja definiranih strateških ciljeva i prioriteta, kao i status implementacije planiranih projekata i mjera u 2017. godini, njihov financijski utrošak, ali i da istakne njihov ukupni doprinos ostvarenju prioritetnih i strateških ciljeva, odnosno makro-ekonomskih pokazatelja razvoja Županije Posavske. Dokument proističe iz prethodno usvojene Strategije. Uz niz statističkih pokazatelja, po prvi puta se u dokumentu prate učinci realiziranih projekata na makroekonomske pokazatelje naše Županije, te se kroz praćenje realizacije projekata mogu i planirati odgovarajuća proračunska sredstva, istaknuo je direktor Kljajić.

Vlada Županije Posavske donijela je tri odluke iz resora Ministarstva gospodarstva i prostornog uređenja o kojima je pojašnjenje kazao ministar Darko Kasap. Donesena je Odluka o davanju prethodne suglasnosti na donošenje Odluke o dodjeli (refundaciji) nepovratnih financijskih sredstava namijenjenih regresiranju kamata na investicijske kredite i kredite za nabavku obrtnih sredstava, po provedenom „Javnom pozivu za prikupljanje zahtjeva za dodjelu (refundaciju) nepovratnih financijskih sredstava namijenjenih regresiranju kamata na investicijske kredite i kredite za nabavku obrtnih sredstava“. Tom se odlukom odobrava se dodjela nepovratnih sredstava za 31 gospodarsko društvo (obrte). Radi se o regresiranju 70% kamata za kreditna sredstva koja su u ukupnom iznosu od 6.372.000,00 KM.

Donesena je Odluka o davanju prethodne suglasnosti na donošenje Odluke o dodjeli (refundaciji) nepovratnih financijskih sredstava kao podršku novoosnovanim obrtima po provedenom „Javnom pozivu za podnošenje prijava za dodjelu (refundaciju) nepovratnih financijskih sredstava kao podrška novoosnovanim obrtima“. Odlukom se odobrava raspodjela nepovratnih financijskih sredstava za 21 novoosnovana obrta u ukupnom iznosu od 19.830,00 KM.

Vlada ŽP donijela je Odluku o davanju prethodne suglasnosti na donošenje Odluke o dodjeli/refundaciji nepovratnih financijskih sredstava privatnim poslodavcima za subvencioniranje troškova prekvalifikacije, dokvalifikacije i specijalizacije uposlenih osoba, po provedenom „Javnom pozivu za prikupljanje zahtjeva privatnih poslodavaca za subvencioniranje troškova prekvalifikacije, dokvalifikacije i specijalizacije“. Tom se odlukom odobrava dodjela nepovratnih sredstava privatnim poslodavcima za subvencioniranje troškova prekvalifikacije, dokvalifikacije i specijalizacije uposlenih osoba. Za sedam podnositelja prijave odobreno je 12.045,00 KM.

Vlada Županije Posavske donijela je Odluku o odobravanju izdvajanja sredstava iz Proračuna Županije Posavske za 2018. g. na ime realizacije kulturno-športskih programa i aktivnosti. Odobren je iznos sredstava od 7.000,00 KM za 4 programa.

Vlada je donijela Zaključak o neradnim danima na području Županije Posavske. Neradnim danima proglašeni su 1. studeni 2018.g. (četvrtak)–blagdan Svih Svetih i 2. studeni 2018. g. (petak)–Dušni dan.