Više

  Stanje usjeva na posavskim poljima

  Najčitanije

  Stanje usjeva na području Županije je relativno dobro i u zavisnosti je od vrste tla. Tako je, obzirom na veliku količinu padalina krajem siječnja i početkom veljače tekuće godine, na nepropusnim glinenim tlima primijećen značajan broj vodoležja, gdje je došlo do znatnog smanjenja broja biljaka u sklopu, te do razvoja bolesti istih. Primijećen je rijedak sklop, žutilo i nedovoljno razvijena nadzemna masa.

  Na dijelu parcela još uvijek nije izvršena osnovna obrada tla (jesenja brazda). Na ostalim dijelovima površina na kojima je izvršena osnovna obrada tla, a koje su predviđene za sjetvu kukuruza i soje, također su u velikoj mjeri prisutna vodoležja. Takva trenutačna situacija, unatoč sunčanim danima, nije osobito pogodna za početak proljetnih radnji na otvorenom polju (prihrana strnih usjeva). Obzirom da se predviđa nastavak sunčanih dana u narednom periodu i prelaskom ozimina u fazu bokorenja, proizvođači trebaju pristupiti prihrani usjeva i to dušičnim gnojivima, te obratiti pažnju na zaštitu od korova i bolesti, izvijestili su iz Odsjeka poljoprivredne savjetodavne službe.

  spot_img
  spot_img

  Posljednje obavijesti