Više

  Stručna predavanja za ratare Županije Posavske

  Najčitanije

  U organizaciji Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Vlade Županije Posavske održano je stručno predavanje  iz područja ratarstva na temu:  „Značaj i agrotehničke mjere u uzgoju soje, s osvrtom na GMO”. Predavači su bili Stanko Vrabec, predstavnik Poljoprivrednog instituta Osijek i Nada Ević, predstavnica Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Vlade ŽP. Predavanje je upriličeno pred šezdesetak poljoprivrednih proizvođača u amfiteatru Školskog centra fra Martin Nedić u Orašju. Poljoprivredni proizvođači su zainteresirano pratili predavanja vezana za soju, kao i genetski modificirane organizme. Ministarstvo u svom Planu i programu rada za Sektor poljoprivrede, odnosno poljoprivredno – savjetodavne službe, uvrstilo je stručna predavanja po proizvodnjama sukladno potrebama koje iskažu poljoprivredni proizvođači i procjenama djelatnika s terena, ističu u Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Vlade Županije Posavske.

  soja predavanje

  -Nadam se da ćemo nastaviti pogotovo u kontekstu informiranja poljoprivrednih proizvođača o novim dostignućima u pogledu struke, odnosno uzgoja soje. Po pitanju genetskih modificiranih organizama nama je bio cilj prenijeti informaciju poljoprivrednim proizvođačima, što su to genetski modificirani organizmi, što je to što nam donosi nova tehnologija u svijetu i njihovo zakonodavstvo, odnosno naše, kako bi oni sami znali kako postupiti i kako se ponašati u dvojbi da li ući u proizvodnju genetski modificirane soje ili neke druge kulture. BiH pripada asocijaciji ”Dunav-soja”, to je nezavisna organizacija koja povezuje proizvođače EU od farmera proizvođača do potrošača, daje potporu u savjetodavnom dijelu, čak financira neke projekte u smislu predavanja, iskustava iz drugih zemalja. Članovi tih asocijacija, nisu samo organi uprave, nadležna tijela ili vlade zemalja, nego i farmeri kao proizvođači, otkupljivači i potrošači. Za sada mi nemamo službenih dokaza da postoji proizvodnja genetski modificirane soje na našem terenu, takva ispitivanja nisu rađena, no nadamo se da nema u kontekstu zakona koji je na snazi u BiH. Uzgoj GMO soje je zabranjen sve dok se ne dobije odobrenje od nadležnog tijela za uvođenje GMO-a  u okoliš. Očekuje ih kazna od 5 -10.000 KM kada se radi o fizičkim osobama, kazao je u izjavi za medije nakon predavanja u Orašju dipl. ing. agr. Stanko Vrabec,  predstavnik Poljoprivrednog instituta Osijek.

  spot_img
  spot_img

  Posljednje obavijesti