Više

  Svečana akademija u Orašju u povodu značajnih obljetnica Matice hrvatske

  Najčitanije

  U povodu značajnih obljetnica : 175 djelovanja Matice hrvatske, 50. obljetnice donošenja Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika 1967 -2017 i 20 godina postojanja i uspješnog rada Matice hrvatske Orašje, u Orašju je održana svečana akademija koju je organizirao oraški ogranak Matice hrvatske. Pozdravne riječi na skupu uputio je predsjednik Vlade Županije Posavske Marijan Klaić, ističući značaj postojanja Matice hrvatske na promicanju hrvatske kulture i identiteta te zaštiti nacionalne baštine i povijesne memorije. Predsjednik Matice hrvatske akademik Stjepan Damjanović govorio je o Matici hrvatskoj kao najstarijoj hrvatskoj kulturnoj ustanovi koja je cijelo vrijeme svojeg djelovanja, naglasio je, imala povjerenja u kulturu.
  – Matičina je djelatnost uvijek bila jako dobro primljena od velike većine onih kojima su na srcu bili kultura i narod. Zašto? Zato što Matičina ljubav za svoje nikada u iole ozbiljnoj mjeri i iole značajnijem vremenskom razdoblju nije bila rastvarana mržnjom prema drugom i drugačijem i ljudi su to prihvaćali i pozdravljali, kazao je akademik Damjanović. Tijekom večeri jezikoslovac Marko Samardžija predstavio je knjigu “Deklaracija o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika 1967. – 2017. – Vijesti, komentari, osude, zaključci, u povodu 50. obljetnice donošenja”, a predsjednik ogranka Matice hrvatske Orašje prof. Vidan Janjić predstavio je rad ogranka. U svojem radu kroz niz promocija i gostovanja uglednih akademika i književnika, predstavljanje knjiga i pjesničke večeri, uvijek smo vodili računa, kazao je prof. Janjić, da u Orašje dovedemo kvalitetne sadržaje kulture. Večer je bila prožeta glazbom Zbora Adoro.

  spot_img
  spot_img

  Posljednje obavijesti