Talijanski ulagači razgovarali sa ministrom Matom Brkićem o ulaganjima u ŽP

Ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva u Vladi Županije Posavske Mato Brkić održao je sastanak u Vladi Županije Posavske sa gospodarstvenicima iz Italije kako bi dogovarali planirana gospodarska ulaganja u Posavini. Sastanku je nazočio i dopredsjednik RS-a iz reda hrvatskoga naroda Josip Jerković. Giuseppe i Luka Bit te Roberto Martini prezentirali su mogućnosti tvrtke vezano za ulaganja, dok je ministar Brkić upoznao goste sa prednostima područja Županije Posavske, poslovnim zonama, te gospodarskim potencijalima, osobito u oblasti poljoprivrede. Tijekom posjeta gosti su obišli i Tvornicu za proizvodnju i obradu duhana „Bosanac“ sa kojom je dogovarana mogućnost poslovne suradnje.

Nakon sastanka i obilaska tvrtke u izjavi za javnost Giuseppe Bit je kazao: – Iznimno sam zadovoljan razgovorima koje sam vodio te spremnošću da zajedno ostvarimo projekte na ovome području. Poslovni rezultati mojih tvrtki koje se nalaze u Italiji, Turskoj, Češkoj i Poljskoj, i nadam se uskoro u Županiji Posavskoj, na temelju su istinskih vrijednosti obitelji iz koje potječem. Rezultati su ostvareni poštenim radom, korektnim i iskrenim pristupom i sa puno odricanja. Stoga, i kod svih mogućih poslovnih poteza krećemo oprezno, ali i kao novi izazov koji proširuje biznis obostrano, kako nama, tako i području na koje dolazimo. Ovdje smo naišli na suradnju i smatram da ćemo je ostvariti na dobrobit zajednice u koju dolazimo, i gdje namjeravamo realizirati naše projekte i to korak po korak, kazao je g-din Giuseppe Bit i naglasio važnost razmjene informacija, poslovnost i koordiniranje rada.

Dopredsjednik RS-a Josip Jerković u izjavi za medije je kazao: -Ugledni talijanski ulagači obratili su mi se kao dopredsjedniku Republike Srpske iz reda hrvatskog naroda da žele ulagati u BiH, te da su zainteresirani isključivo za prostor Županije Posavske i šire Posavine, gdje je plodno zemljište. Raspitivali su se najviše za proizvodnju duhana, jer su imali informacije o stogodišnjoj tradiciji proizvodnje duhana u Posavini i tvornici „Bosanac“ u Orašju koja se organizirano time bavi. Vjerujem da će ovih dana uslijediti osnivanje tvrtke, te već ove sezone otkup duhana iz „Bosanca“. Sa direktorom te tvornice i njenim predstavnicima razgovarano je konkretnije o otkupu proizvoda, kazao je Jerković i izrazio očekivanja da će već ove godine u drugom dijelu sezone doći do otkupa ukupne proizvodnje koja ide preko „Bosanca“.