Više

  U Vladi ŽP press konferencija na temu coronavirusa

  Najčitanije

  U zgradi Vlade Županije Posavske danas (09.04.) održana je press konferencija na temu aktualne pandemije koronavirusom (COVID-19). Medijima su se obratili specijalista epidemiolog u Zavodu za javno zdravstvo ŽP dr. Goran Pavić i predsjednik Vlade Županije Posavske Đuro Topić, predsjednik Županijskog stožera civilne zaštite. Press konferenciji bio je nazočan i ministar i predsjednik Kriznog stožera Ministarstva zdravstva i socijalne politike Damir Živković.

  Primarijus dr. Goran Pavić, specijalist epidemiolog u Zavodu za javno zdravstvo ŽP
  -Epidemiološka situacija vezano za COVID-19 na području Županije Posavske je zadovoljavajuća, no davati prognoze je nezahvalno jer bolest je takve prirode da se situacija naglo može promijeniti. Od kada je krenula kriza na području ŽP izdato je 535 Rješenja za osobe koje se stavljaju pod zdravstveni nadzor. Za 417 osoba taj je zdravstveni nadzor istekao jer nisu razvili simptome bolesti i nisu pod zdravstvenim nadzorom. Zaključno sa osmim travnjem 2020.g. na području ŽP pod zdravstvenim nadzorom imamo 118 osoba. Taj se broj svakodnevno mijenja jer se dodaju osobe koje su ušle u BiH ili imaju zdravstvene probleme, a istodobno se skidaju osobe kojima je zdravstveni nadzor istekao. Policijski djelatnici imaju uvid u podatke koji su im važni prilikom nadzora, a ti se podaci svakodnevno razmjenjuju i ažuriraju.
  Zaključno sa 08.04. na području ŽP testirali smo 12 osoba, uradili smo 18 testiranja pri čemu su tri osobe pozitivne, jedna je izliječena i dva su aktivna slučaja koji se liječe u uvjetima kućne izolacije pri čemu kompletnu zdravstvenu skrb pruža Dom zdravlja Odžak. Nema umrlih, kazao je dr. Pavić i naglasio da kao stručnjak ne smatra da se treba naglašavati testiranje samo zbog broja, već je važno testirati samo osobe koje imaju i kliničke simptome bolesti i epidemiološku poveznicu, kazao je dr. Pavić.

  Predsjednik Vlade ŽP Đuro Topić
  -Na području Županije Posavske u postojećim okolnostima kroz organizaciju života i zapovijedi onemogućavamo širenje bolesti. Danas smo na Županijskom stožeru CZ donijeli dopune dvije zapovijedi. Zbog vremena koje je pred nama moramo ograničiti druženje ljudi na privatnim posjedima, vikendicama i kućama, na privatnim zabavama. Donijeli smo zapovijed da, izuzev uže obitelji, članova domaćinstva, na jednom prostoru ne može biti više od pet osoba, a to će kontrolirati policija. Također je zabranjeno okupljanje na javnom prostoru više od tri osobe. Ovim mjerama želimo pokazati da se nikako ne opuštamo, jer podaci koje smo čuli jesu dosta dobri upravo zbog discipline svih nas koji živimo na ovome području, čime do sada nismo omogućili širenje zaraze. Želimo da tako ostane i zato poduzimamo sve mjere, i donosimo Zapovijedi koje idu u tom smjeru.

  Želim također kazati da nije dovoljno dobro uspostavljena organizacija šatorskog prostora na graničnim prijelazima Orašje i Šamac od strane Federalnog stožera CZ. Danas je bilo blizu 100 osoba koje su sinoć i jutros došli na Granični prijelaz Orašje, i koje su se tamo duže vrijeme zadržavale. Informiran sam da su te osobe pregledane od strane liječnika, izvršena njihova trijaža i bit će raspoređeni u samoizolaciju na način da ih se prati policijskim autima do granice ŽP ili do njihovih domova, ako su sa našeg područja. Nadamo se da stvari neće eskalirati u vrijeme nadolazećeg Uskrsa zbog potencijalnog dolazka više osoba, te očekujem da taj prostor ne bude prostor dodatne pojačane komunikacije ljudi od kojih su možda neki zaraženi. Nadam se da će Federalna uprava CZ popraviti organizaciju tog prostora, odnosno postupak pregleda i razdvajanja pacijenata.

  Naglašavam također aktualni problem stanja u gospodarstvu Županije Posavske. Vlada ŽP idući će tjedan, kada budu poznate mjere Vlade FBiH, javnosti predstaviti i dopunjene mjere Vlade ŽP za poticanje gospodarstva. Otvorit ćemo također i pripreme za rebalans Proračuna ŽP, kazao je u izjavi za novinare predsjednik Vlade ŽP Topić.

  spot_img
  spot_img

  Posljednje obavijesti