Više

  Uz veliki broj uzvanika otvoreni 28. Dani hrvatskog filma „Ivo Gregurević“

  Najčitanije

  U Orašju je protekle subote (26.08.) svečanom akademijom otvoren filmski festival 28. Dani hrvatskog filma “Ivo Gregurević” uz visoko pokroviteljstvo Hrvatskog narodnog sabora i nazočnost predsjednika HNS BH dr. Dragana Čovića i Vlade Republike Hrvatske i nazočnost Zvonka Milasa državnog tajnika Ureda za Hrvate izvan RH i izaslanika predsjednika Vlade Andreja Plenkovića. Čast otvorenja ove je godine pripala Borjani Krišto, predsjedateljici Vijeća ministara BiH.

  Festivalski sadržaji započeli su otvorenjem novoobnovljenog Kulturnog centra koji je kao i festival ponio ime legendarnog glumca. Zajedničkim su presijecanjem vrpce službeno otvorili Kulturni centar Ivo Gregurević predsjednik HNS BiH dr. sc. Dragan Čović, te predstavnici grada gradonačelnik Marijan Oršolić i predsjednik Vijeća Stanko Vincetić. Izaslanstva su potom posjetila posljednje počivalište legendarnog glumca na groblji Karaula kako bi položili vijence i zapalili svijeće, a opijelo je izmolio gvardijan toliškog samostana fra Mario Jurić.

  Svečana akademija Ivi Gregureviću u spomen održana je na otvorenom prostoru ŠRC Bazeni u Orašju uz veliki broj posjetitelja. Uz ostale svečanosti su nazočili predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara, dopredsjednik RS dr. Davor Pranjić, predstavnici diplomatskog zbora RH u BiH, dvije države, ministri u vladama svih razina vlasti , predsjednik Skupštine i Vlade Županije Posavske Blaž Župarić i Đuro Topić, članovi akademske zajednice Sveučilišta u Mostaru na čelu sa rektorom sveučilišta dr. Zoranom Tomićem, te predstavnici institucija, javne osobe, predstavnici filmske umjetnosti.
  Prigodne riječi uz otvorenje Dana hrvatskog filma Ivo Gregurević uputili su: direktor festivala Iljo Benković, suorganizator festivala ravnatelj Hrvatske Matice iseljenika Zagreb Mijo Marić, ministrica kulture i sporta u Vladi Federacije BiH Sanja Vlaisavljević, posebni izaslanik predsjednika Vlade RH, tajnik Ureda za Hrvate izvan RH Zvonko Milas i na kraju je službeno otvorila festival predsjedateljica Vijeća ministara Borjana Krišto.

  -Sama činjenica da se radi o 28. po redu kulturnoj manifestaciji govori o njenoj bogatoj i dugoj tradiciji. Festival je kroz svoje sadržaje učinilo Orašje i Posavinu prepoznatljivim i poželjnim mjestom za sve njene goste i posjetitelje. Dani hrvatskog filma u Orašju imaju za prioritet vratiti sjećanje na njenog utemeljitelja, velikana hrvatskog glumišta, pokojnog Ivu Gregurevića jer njegova ideja, energija i entuzijazam je doveo do toga da, kako kažu, mala posavska fešta, preraste u jednu respektabilnu kulturnu manifestaciju. Ona znači promocija hrvatske kulture kao dio ukupnog hrvatskog identiteta u BiH i iz godine u godinu okuplja sve veći broj posjetitelja i gostiju. Stoga svi zajedno te vrijednosti moramo i njegovati i čuvati, poručila je uz otvorenje festivala predsjedateljica Vijeća ministara BiH Krišto.
  Uručena je i festivalska nagrada, a ovogodišnji dobitnik skulpture Ive Gregurevića je kazališni, televizijski i filmski glumac i redatelj Darko Milas. U zabavnom dijelu nastupili su gudački kvartet Mostarske filharmonije pod ravnanjem Snježane Zovko, primadona sarajevske opere Aida Čorbadžić uz pratnju dijela baletnog ansambl Narodnog pozorišta Sarajevo, kao i bend akademskih glazbenika iz Splita kojeg je samo za prigodu akademije pripremio Stefan Kokoško.

  U sklopu festivala odvija se i filmska radionica „Stvaranje filma“. Filmski festival traje do 3. rujna, sve projekcije najnovijih filmova iz hrvatske produkcije i jedan gostujući bh film počinju od 20.00 sati uz slobodan ulaz.

  spot_img
  spot_img

  Posljednje obavijesti