Više

  Visoke temperature i dugotrajno sušno razdoblje pričinilo velike štete na posavskim oranicama

  Najčitanije

  Nakon prošlogodišnje poplavne godine, posavski poljoprivrednici ponovo imaju ogromne štete, najviše na kukuruzu (oko 3.500 do 4.000 ha), soji (oko 3.000 ha), duhanu, ali i ostalim kulturama. Štete su prouzročene iznimno visokim temperaturama i dugotrajnim sušnim razdobljem, no nažalost još nisu konačne jer sušno razdoblje se nastavlja. Civilna zaštita ŽP prati stanje na terenu i po dobivanju svih mjerodavnih podataka, predložit će Vladi Županije Posavske proglašenje elementarne nepogode –suše, odnosno poduzimanje mjera ublažavanja posljedica suše.

  -Stanje je krajnje zabrinjavajuće. Usjevi i plodovi su došli u fazu sušenja i teško je očekivati prinose. Poljoprivrednici u najvećem broju prinudno skidaju kukuruz za silažu koji nije tehnološki dozrio, jer je na pojedinim parcelama kukuruz zapravo u fazi mliječne zriobe a zrna i nema. Dodatnu poteškoću stvara kukuruzna zlatica koja masovno napada tu kulturu, što do sada nije zabilježeno na posavskim poljima u ovom intenzitetu. Poljoprivrednici spašavaju što se može spasiti samo za prehranu stoke. Soja je također u katastrofalnom stanju, a pored suše ima i napad insekata crvenog pauka kojima odgovara ovakvo sušno vrijeme, pojašnjava šef Poljoprivredne savjetodavne službe Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Muhidin Emić.

  spot_img
  spot_img

  Posljednje obavijesti