Više

  Zapušteno zemljište na lokalitetu Mere pretvoreno u obradive oranice

  Najčitanije

  Ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Mato Brkić obišao je u općini Odžak radove na poljima gdje se odvijao početak žetve sjemenskog ječma (parcela na obradivim površinama na lokalitetu Mera). –Usporedbe radi treba kazati da je lokacija koju sam obišao i gdje se odvija žetva, 2011.g. bila zapušteno zemljište koje se nije obrađivalo od 1992.godine. Kroz sustavno davanje zemljišta u zakup poljoprivrednim proizvođačima Županije Posavske, očišćeno je i privedeno kulturi oko 500 ha poljoprivrednog zemljišta. Sada se doista možemo pohvaliti jer, na nekada zapuštenom poljoprivrednom zemljištu, je proizvodnja sjemenskog ječma, sjemenske pšenice,sjemenskog kukuruza, uljane repice i svih kultura koje donose dobit našim poljoprivrednim proizvođačima, i ujedno im osiguravaju kvalitetan sjemenski materijal za proizvodnju merkantilnih kultura, izjavio je ministar Brkić.


  Poljoprivrednik Odžak od osnutka 2010.godina na području općine Odžak očistio je više od 500 ha zapuštenog i zaraslog poljoprivrednog zemljišta. Drago Kisić ispred tvrtke Poljoprivrednik Odžak pojašnjava kako su za potrebe žetve angažirana tri kombajna ( dva John Deera zahvata po 6,4 m i jednim Claas sa zahvatom 8,5m). Ukupna jednodnevna požnjevena površina oko 42 ha sjemenskog ječma je sa očekivanim prinosom oko 7 t. Nakon žetve sjemenskog ječma, kreću sa sjetvom sjemenske i merkantilne pšenice u Odžaku na ukupnoj površini od 500 ha, a paralelno sa žetvom sjemenskog ječma rade i žetvu uljane repice na parceli od 34 ha. -Poljoprivrednik Odžak najveći je proizvođač sjemena žitarica i uljarica u BiH. Opskrbljujemo domaće proizvođače kvalitetnim domaćim sjemenom za razliku od odsadašnjeg vremena kada su bili prinuđeni kupovati sjeme iz uvoza upitne kvalitete i visokih cijena. Na taj način stvaramo kod poljoprivrednih proizvođača mogućnost da kvalitetnim sjemenom postignu dobre prinose. Od svih poljoprivrednih proizvođača otkupljujemo njihove proizvode i skladištimo u našim silosima, a nakon 15 dana po isporuci isplaćujemo ugovorenu cijenu proizvođača, izjavio je Kisić, nakon posjete ministra Brkića lokalitetu gdje se odvijala žetva ječma.

  spot_img
  spot_img

  Posljednje obavijesti