Više

  U Orašju mirni i dostojanstveni prosvjedni skup potpore uhićenim braniteljima, pripadnicima HVO-a

  Najčitanije

  U Vladi Županije Posavske predsjednik Vlade Marijan Klaić primio je danas izaslanike Ministarstva branitelja RH, ministra Tome Medveda i Generalskog zbora:  generala Ljubu Ćesića – Rojsa,  generala Marinku Krešića i generala Iliju Rašića.  Generali su bili nazočni i na prosvjednom skupu kojeg su Udruge proistekle iz Domovinskoga rata općine Orašje organizirale u Orašju ispred stadiona Goal u znak potpore deset uhićenih branitelja pripadnika HVO-a. Sastanak u kojem je sudjelovao i ministar branitelja u Vladi Županije Posavske Marijan Kopić održan je i sa predstavnicima Udruga izniklih iz Domovinskoga rata u Županiji Posavskoj.

  Uoči održavanja mirnog prosvjednog skupa u Orašju kojeg su organizirale Udruge iznikle iz Domovinskoga rata općine Orašje u prostorijama njihovih udruga u Orašju, održana je press konferencija u kojoj su se novinarskim ekipama obratili Ilija Mišković, predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskoga rata općine Orašje i Anto Oršolić, predsjednik HVIDRE Orašje.

  U znak potpore uhićenoj 10-orici pripadnika HVO-a iz Posavine, Udruge iz DR-a općine Orašje organizirale su danas dostojanstveni braniteljski prosvjed u Orašju, na kojem se okupilo više tisuća građana iz BiH i Hrvatske. Na ovaj način organizatori, ali i okupljeni građani, iskazali su svoje nezadovoljstvo lišenjem slobode hrvatskih branitelja koji su, naglašeno je u svim prigodnim govorima, branili svoje domove, obitelji  i svoja ognjišta, i nisu osvajali ničije teritorije. Sa skupa su doneseni i zaključci koji će biti upućeni prema svim relevantnim institucijama u zemlji, a u znaku su osude uhićivanja, preispitivanja takve odluke od mjerodavnih  te se traži od predstavnika svih razina vlasti, posebice od predstavnika Hrvatskog naroda, da se uključe u rješavanje problema s kojima su suočeni pripadnici HVO-a.

  Skupu su se obratili: predsjednik UDiVDR-a Orašje Ilija Mišković. Podsjetio je na stradavanja Vidovica, Kopanica, Jenjića, tragična stradavanja koja je u ratu pogodila Matiće, u kojoj je od jedne granate poginulo 8 mladića, no i u svakom selu bilo je civilnih žrtava i djece, kazao je Mišković i zapitao „Zar smo zločinci što smo smogli snage stati pred agresora. Nažalost od cijele naše Bosanske Posavine obranili samo ovaj oraškošamački džep”, kazao je  Mišković.  Predsjednica Udruge obitelji poginulih branitelja Kata Martinović, naglasila je žrtve obrane u kojoj su ginuli muževi, braća, najhrabriji Sinovi Posavine plaćali su životima našu slobodu. Hapšenjem njihovih suboraca i zapovjednika ponižene su i obezvrijeđene njihove žrtve, kazala je Martinović.

  U ime Generalskog zbora RH prisutnim se obratio, general Marinko Krešić, te istaknuo da je najsvjetlija povijest pisana u Posavini koja je duša hrvatskog naroda na ovim prostorima.
  -Nitko nas neće pokolebati da ovaj dio Posavine obranimo u miru kako smo ga obranili i u ratu. Sada moramo biti trijezni, pametni i odlučni, jer nikog se ne bojimo i svoju nevinost nećemo braniti tako da nas privedu i pet godina budemo u zatvoru, pa nam kažu da smo nevini, naglasio je uz ostalo general Krešić. 

  Ministar branitelja u Vladi Županije Posavske Marijan Kopić naglasio je kako je žalosno da se danas privode ljudi koji su simboli obrane i otpora. -Privode se oni koji su zaslužni za našu obranu, ljudi koji su samo branili svoje i nisu dozvolili da nam drugi kroje sudbinu, dok na drugoj strani ne znamo da je optužen, a kamo li priveden ijedan od zločinaca koji su četiri godine granatirali i silama napadali područje općina Orašje i DomaljevacŠamac. U ime ministarstva dajemo potporu ovome prosvjedu i zahtjevamo puštanje uhićenih na slobodu, jer su i do sada bili raspoloživi svim državnim organima, kazao je uz ostalo ministar branitelja ŽP  Marijan Kopić.  

  spot_img
  spot_img

  Posljednje obavijesti